İşte 1994’te Üretilen Akıllı Saatlerin Atası!

Akıllı saatlerin atası olarak kabul edilebilecek 1994 yılı yapımı bir saatin ortaya çıkması ilginç tepkilere neden oldu.

Günümüz teknolojisinin son teknolojisi olarak bilinen akıllı saatlerin atası ortaya çıktı.

Microsoft ve Timex işbirliği ile 1994 yılında yapıldığı belirtilen bu ilk akıllı saatin özellikleri ve yapabildikleri sizleri gerçekten şaşırtacak. 1994 yılında üretimi tamamlanan ancak perakende satışa sunulmayan bu akıllı saat NASA görevlileri tarafından bile kullanılmış. Datalink 150 adıyla ortaya çıkan bu akıllı saat 150 adet telefon numarasını hafızasında tutabilmesi, yıl dönümü hatırlatmaları veya notları hafızasında barındırabiliyordu.

Datalink 150‘nin o yıllara rağmen yapabildiği iki özellik ise hayret verici cinsten. Bu akıllı saat kendisine ait sonradan yüklenebilen bazı uygulamalara sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Ekran yüzü değiştirici veya maç skoru kaydedicisi gibi özellikleri barındırabilen uygulamalar bu akıllı saatte yer alıyordu.

Bunu da Oku: 12 Dolara Bilgi Sızdıran Akıllı Saat Ortaya Çıktı

En ilginç özelliği ise Microsoft bilgisayarlar için geliştirilen senkronizasyon yazılım olması. Tıpkı iTunes’u iPhone‘a eşlemek gibi bu akıllı saati de bilgisayarınızla eşleyerek belirli ayarlamaları yapabildiğiniz bu yazılımın olması o dönemin teknolojisine göre zamanın ötesinde… Özel yazılımın ekran görüntüsünü alt kısımda görebilirsiniz.

O dönem atılan temellerin şimdi çeşit çeşit ve marka marka karşımıza çıkması ise bu ürünün ortaya çıkmasının ardından hiç de sürpriz değil. Bu evrede yine komplo teorileri oraya çıkıyor ve acaba şuanda nasıl teknolojik gelişmeler yapılıyor ve bizlerin bundan haberi bile yok. Uçan araba mı, ya da robotların üst düzey gelişimi mi? En iyisi şimdilik var olanla yetinmeye devam edelim…

datalink-150-3

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

2 comments

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.