İşte Giyilebilir Teknolojinin Atası Kabul Edilebilecek Kamera

Ünlü paylaşım platformu Reddit’te ortaya çıkan kamera, tek bir aksesuarıyla giyilebilir teknolojinin ilk örneği olarak kabul edilme aşamasında…

Teknolojinin geldiği son nokta olan giyilebilir teknolojinin geçmişten günümüze geliş şekli her zaman merak konusu olmuştur. Ortaya çıkan bir ürüne göre giyilebilir teknolojinin ilk ürünü 1957’de çıkarılmış olabilir.

İsviçre’de 1957 yılında Rudolph Steineck adındaki bir Kimya Mühendisi’nin ürünü olan Tessina’nın marka kamerası giyilebilir teknolojinin ilk ürünü olabileğine inanılıyor. İlk kez Reddit kullanıcısı catchoooo’nun serilediği görüntüler teknoloji dünyasının bir anda ilgisini çekti.

Aynı kişinin iddiasına göre dedesinden kaldığını iddia ettiği kameranın giyilebilir teknoloji alanına girme nedeni ise aksesuarlarından birinin bileğe takılmaya yarayan saat kayışı benzeri bir derinin olması. Bilekliği sayesinde kolunuza takarak dolaşabildiğiniz ve bileğinizdeyken çekimler yapabildiğiniz bu saat kayışı benzeri kemerin giyilebilir teknolojinin atası olarak kabul edilip edilemeyeceği tartışılıyor.

full

Bunu da Oku: İşte 1994’te Üretilen Akıllı Saatlerin Atası!

30 yıldır kullanılmadığı söylenen kameranın çift 25mm f/2.8 Tession lensi bulunuyor. Bu da ilk lense gelen görüntünün küçültülerek diğer lensten makinanın içine yansıması sağlanıyor anlamına geliyor.

Enerjisini kurma koluyla alan fotoğraf makinesinin bir kurma ile 8 adet fotoğraf çekebildiği belirtiliyor. Kullanım ömrü 100.000 kare olan fotoğraf makinesi ayrıca 35mm’lik film kullanıyor.

14x21mm’lik fotoğraf boyutu bulunan Tessina kameranın giyilebilir teknolojinin ilk örneği olup olmadığı bilinmez ancak önemli bir kamuoyu yarattığı kesinliğini koruyor…

1475950696-78b48b

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.