MINI, Artırılmış Gerçekliği Otomobillere Getiriyor!

BMW’nin bir alt markası olan MINI, geliştirmiş olduğu bir gözlük sayesinde artırılmış gerçeklik teknolojisini otomobillere getirmeye hazırlanıyor. 

Alman otomobil üreticilerinden BMW‘nin ufak spor otomobil konseptinde yol alan markası MINI, teknolojiye ne kadar yakın olduğunu geliştirmiş olduğu artırılmış gerçeklik gözlüğü ile gösterdi. MINI Augmented Vision ismi ile tanıtılan bu artırılmış gerçeklik teknolojisi sürücülerin trafikte daha rahat ve güvenli olması için tasarlanmış.

Henüz satış ya da kullanım gibi bir amacı olmayan bu teknoloji sadece konsept halinde olsa da hayata geçirildiği takdirde kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlayabilir. Öyle ki MINI‘nin verdiği bilgilere göre şoförler bu artırılmış gerçeklik gözlüğünü kullandığı zaman trafikte, otomobilin hızı, levhalar, hız sınırları, boş otoparklar, yakındaki mekanlar ve navigasyon gibi bilgileri ekrandan görebilecek.

Gözlük bu gösterme işlemini ise kendisi üzerinden değil de aracın ön camına yansıtarak gerçekleştirecek. Bildiğiniz gibi zaten artırılmış gerçekliğin kanunu da gerçek hayat ile sanal ortamın birleştirilmesi. Burada verilebilecek en güzel örnek ise MINI Augmented Vision gözlüğü takılı olan bir kullanıcı aracının üst konsolunda eşinin, çocuklarının ya da köpeğinin resmini bir çalışma masasının üstüne koyarmış gibi koyabilecek.

Bu teknoloji normal hayatta gerçekten işe yarayabilir ancak iş trafiğe geldiği zaman bu teknolojiye adım adım yaklaşmak gerekir. Trafiğin çok dikkat gerektiren bir ortam olduğunu düşünürsek ve araç ile seyir halindeyken bir arama gelmesi ve bunun ön camdan gösterilmesi çokta güvenli bir durum değil. Zaten MINI‘de bu teknolojiyi henüz kullanmak istemiyor. Bakalım ilerleyen zamanlarda otomobillerde artırılmış gerçeklik teknolojisini daha farklı nasıl göreceğiz.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.