Obama’dan Polislere 50 Bin Vücut Kamerası

Obama 50.000 polise vücut kamerası için kaynak ayrıldığını açıkladı.

Açıklamaya göre; Beyaz Saray tarafından polislerin eğitimi ve vücut kamerası için tam 263 milyon dolar kaynak ayrıldı.75 milyon doların kamera için ayrıldığı, eğitim masrafları için ayrılan kaynağın ise eğitim ve ekipmanlar için harcanacağı dile getirildi. Kalan kaynağın ise çeşitli departmanlarca düzenlenecek polis sosyal yardım programlarına harcanacağı bildirildi.

Kameralar polis hareketlerini eksiksiz olarak kaydedecek şekilde tasarlandı. Sıklıkla adından söz ettiren Ferguson protestoları sırasında sivil bir genç polis tarafından vurulmuştu. Protestonun başlamasıyla öldürülen sivil genç Michael Brown’un , Ferguson’un polisi tarafından vurulduğu belirlendi. Ceveland Polisi tarafından yan çekilen bir videoda 12 yaşındaki Tamir Rice’ın vurulma anı paylaşıldı. Polislerin kullanacağı bu kameraların da yaşanan bu gibi olayların çözümünde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Ayrılan kaynak miktarı çok önemli gözüküyor. Ama 50 bin kamera, Amerika’da çalışan 750 bin polisin yalnızca bir kısmını koruyabilir. Yapılan bu çalışma güvenlik ve gizlilik adına yapılıyor olsa da bu 50 bin kameranın saatlerce veri oluşturacağı düşünüldüğünde herhangi bir olayda hangi kameranın bu olayı yakaladığı nasıl bilinecek ve binlerce saatlik verinin arasından istenilen görüntüler hızlı bir şekilde nasıl bulunacak gerçekten merak  konusu.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Ali Gençtürk

22 yaşında, Hukuk Fakültesi öğrencisi. Teknolojiye ve özellikle yazılım kısmına hayranlığı ile bilinir. 28 Nisan'dan beri burada yazıyor.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.