GoPro, Kullanıcı Videolarını Lisanslayacak!

Giyilebilir aksiyon kamerası geliştiricisi GoPro, ürünleri ile çekilen videoları lisanslayacağını açıkladı. Video lisans fiyatları ise 1000 dolardan başlıyor.

Şuan piyasada birçok modeli bulunan giyilebilir aksiyon kamerası GoPro, başta sporcular olmak üzere yüksek bir kullanıcı kitlesi ile her gün yüzlerce video içerik oluşturulmasını sağlıyor. Bu oluşturulan içerikler yüksek kalitede ve ilgi çekici olduğu için diğer kullanıcılar ve firmalar bu videoları ticari işlerinde kullanabiliyor. GoPro firmasıda bu durumu video sahiplerinin lehine çevirmek için geçtiğimiz günlerde çekilen videoların lisanslanabileceği bir platform duyurdu.

GoPro‘nun duyurduğu bu platform üretilmiş olan video içerkileri kolay bir şekilde lisanslayıp kullanıcıları ticari kullanımlarda bir hak iddia edebilmesini sağlayacak. Platforma üye olan kullanıcılar videolarını burada 1000 dolardan başlayan lisanslama fiyatları ile 6 ay lisanslayacak ve videolarını kendi logolarını yada simgelerini koyabilecek.

Burada sadece GoPro ile üretilmiş video içeriklerin mi yoksa diğer videolarında kabul edilip edilmeyeceği bilinmiyor ve videoların üçüncü şahıslar tarafından kullanıldığında nasıl bir telif alınacağı ve ödeneceği de açıklanmış değil.

Şuan için GoPro‘nun platformunda toplam 572 lisanslanmış video bulunuyor. Bunların içinden sadece 8’i 4K çözünürlüğe sahip ve lisanslanan bu videoların büyük bir çoğunluğu profesyoneller tarafından değil ev kullanıcıları tarafından oluşturulmuş durumda.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.