Oksijen Miktarını Gösterebilen Elektronik Deri!

Tokyo Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı yaptığı çalışmalar sonucunda insan vücudundaki oksijen miktarını gösterebilen elektronik bir deri icat etti.

Bugün giyilebilir teknoloji ürünleri akıllı saat ya da akıllı bileklik olarak bilinse de bu alanda ciddi bir şekilde bilimsel çalışmalar yapılıyor. Bu durumun son örneği ise Tokyo Üniversitesi‘nden bir grup araştırmacının yapmış olduğu elektronik deri çalışması.

Bunu da Oku : Aktivite Takipçileri Büyük Gelişme Kaydedecek!

Araştırmacılar uzun bir uğraş sonucunda insan vücudunda bulunan oksijen miktarını gösterebilen ve elektronik deri ismini verdikleri bir ürün icat etti. Ürün geliştiricileri bu ürünün sağlık alanı başta olmak üzere özellikle ameliyatlarda kullanılabilecek bir ürün olarak geliştirildiğini ve ameliyat sırasında vücutta bulunan oksijen miktarını ölçerek ölüm oranlarını azaltabileceğini söylüyor.

Geliştirilen bu elektronik derinin üzerinde uyarı ledleri ve oksijen miktarını gösteren bir düzenek yer alıyor. Farklı led renklerinin farklı anlamlar taşıdığı bu ürün tasarım anlamında henüz kullanılabilir bir ürün değil. Geliştiricilerin belirttiğine göre hızlı bir çalışmanın ardından bu elektronik deri kısa sürede kullanılabilir bir hale gelecek.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Erman Elmalı

Yurt Dışı alışveriş üstadı olan Erman yeni ürünler kadar kıyıda köşede kalmış teknoloji ürünlerinin de bağımlısı. Giyilebilir ürünlere ayrı bir ilgisi var, Bilgisayar Mühendisi adayı.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.