StarVR Sanal Gerçekliğin En İyisi Olmaya Aday!

Starbreeze oyun stüdyosu tarafından E3 2015 etkinliğinde ortaya çıkarılan StarVR sanal gerçeklik gözlüğü prototipi özellikleri ve yapabilcekleri ile en iyi olmaya aday.

E3 2015 etkinliğinin bu yıl konusu belliki sanal gerçeklik olacak. Microsoft‘un ardından, Walking Dead ve The Chronicles of Riddick gibi oyunları ile tanınan Starbreeze oyun stüdyosundan da bir sanal gerçeklik haberi geldi. Etkinlikte StarVR isimli bir sanal gerçeklik gözlüğü prototipi gösteren Starbreeze, ürününün özelliklerini ve yapabileceklerini söylediğinde herkes şaşkınlıkla izledi.

Peki bu StarVR‘ın şaşkınlık yaratan özellikleri neler? Piyasanın en iddalı sanal gerçeklik gözlüklerinden biri olan Oculus Rift ile karşılaştırılan StarVR bünyesinde iki adet 5.5 inçlik QHD ekran bulundururken bu ekranlar toplamda 5120 x 1440 piksel çözünürlük ve 210 derecelik bir görüş açısı sunacak. Ayrıca StarVR 90 Hz’lik bir yenileme hızına da sahip bu da orta seviye bir televizyon ile aynı.

Oculus Rift’e bakıldığında ise çözünürlüğün 2.160 x 1200 piksel ve görüş açısının ise 110 derece olduğu görülüyor. Bu da StarVR’ın Oculus Rift‘e göre neredeyse iki kat daha kaliteli bir görüntü sunacağını gösteriyor. Ancak StarVR henüz prototip olduğu için verilen özelliklerin nasıl bir donanım ve yazılım ile oluşturulacağı da merak konusu.

Starbreeze‘in bu donanım ve yazılım konusunda merakı gidermek için yaptığı açıklamada ise 2012 yılında firmanın satın aldığı InfinitEye isimli şirketin teknolojisinin StarVR‘da kullanılacağı ve verilen bilgilerin bu şekilde gerçekleştirileceği yer alıyor. Firma, StarVR sanal gerçeklik gözlüğünün çıkış tarihi ve fiyatı gibi konularda da herhangi bir açıklama yapmış değil.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.