IoT

Windows’lu Raspberry Pi 2 Duyuruldu!

Hepsi bir arada bilgisayar yapısı ile dikkat çeken Raspberry’nin yeni modeli Raspberry Pi 2 tanıtıldı. Windows desteği ile gelecek olan Raspberry Pi 2, yüksek özellikler ve aynı fiyatı vaat ediyor.

İlk duyurulduğunda bir eğitim projesi olarak ortaya çıkan Raspberry Pi, meraklıların alıp incelemesi sonucu çok farklı alanlarda kullanılmış ve bu sayede proje başka yönlere de odaklanmıştı. Ürünün geliştiricisi olan The Raspberry Pi Foundation‘un odaklandığı bu noktalardan biri de tabiki nesnelerin interneti. Bu yüzden de geliştirici vakıf ürünü geliştirerek daha kullanışlı ve yüksek performanslı hale getirerek Raspberry Pi 2 modelini tanıttı.

Rasbberry Pi 2 Model B olarak tanıtılan ürün aslında vakfın geçtiğimiz yaz ayında duyurduğu en son Raspberry ürünü olan Model B+ ürününün bir üst modeli. İşlemci ve RAM olarak bir üst model olan Raspberry Pi 2, bir önceki modelden tam 6 kat daha fazla performans sağlıyor. Bu performansın da en göze çarpan şekli ise Raspberry Pi 2‘nin açılış hızını yarıya düşmesi.

Kat kat performansın sebebi!

Raspberry Pi 2’nin teknik özellikleri arasında ise 900 MHz hızında çalışan dört çekirdekli ARM Cortex A7 işlemci ve 450 MHz hızında çalışan 1 GB SDRAM bulunuyor. Bunun dışında USB portu, HDMI çıkışı ve microUSB girişi ve ethernet gibi giriş ve çıkışlar bulunan Raspberry Pi 2, tüm bu özellikleri ile birlikte artık tam anlamı ile bir bilgisayarmış gibi davranabilecek yeteneklere sahip.

Yazılım konusu ne alemde?

Bir önceki modelinden 6 kat daha fazla performans sağlayan Raspberry Pi 2’nin en büyük avantajlarından biri de ürünün bundan böyle Windows desteği sunuyor olması. Yine Linux dağıtımlarının da kullanılabileceği üründe bundan böyle Windows’un nesnelerin interneti için özel olarak geliştirdiği Windows 10 versiyonu kullanılabilecek.

Gün geçtikçe gelişen ve teknolojiye ayak uyduran Raspberry, yeni modeli Pi 2 Model B ile bundan böyle başlı başına bir bilgisayar. Fiyatının da hala 35 dolar olarak kalması ise oldukça avantajlı bir durum. Bunun dışında Microsoft’tan Windows desteğini de alan Raspberry’nin artık daha yaygın bir şekilde kullanılmaması için bir engel bulunmuyor. Muhtemelen bu yıl içerisinde Raspberry Pi 2 Model B ile geliştirilmiş birçok proje göreceğiz.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Erman Elmalı

Yurt Dışı alışveriş üstadı olan Erman yeni ürünler kadar kıyıda köşede kalmış teknoloji ürünlerinin de bağımlısı. Giyilebilir ürünlere ayrı bir ilgisi var, Bilgisayar Mühendisi adayı.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.