Akıllı Kontakt Lenste Sensimed Google’ı Geçti

Geleceğin teknolojilerinden biri olarak ifade edilen akıllı kontakt lenslerle ilgili heyecan verici gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

İsviçreli Sensimed firması, ABD Gıda ve İlaç Dairesi‘nden akıllı kontakt lensler aracılığı ile görme kayıplarından her çeşit göz rahatsızlıklarının tespitine yarayan ürün ile ilgili yasal izni aldığını açıkladı. 22 yaş ve üstü kişiler için düşünülen tasarımın çok ince silikondan yapılmış akıllı kontakt lens sayesinde üzerinde bulunan mikrosensörlerle kişilerin 24 saatlik göz hareketleri kontrol altında tutulabiliyor.

Bunu da Oku: Microsoft HoloLens Bluetooth Clicker Nedir?

Toplanan bilgilerin doktora aktarılmasıyla gözünüzle ilgili rahatsızlıkların ve sorunların çözümü için ışık tutan kontakt lenslerin bir benzerini de yakın zamanda Google duyurmuştu. Google‘ın Novartis firması ile yaptığı anlaşmada insanlar üzerinde testlerin gerçekleştiği ancak akıllı kontakt lensler konusunda Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi‘nden izin almayı başaramamıştı.

Akıllı kontakt lensler konusunda Google’ın öncü olmasına rağmen Sensimed, sadece doktorların elinde olacak olan bu akıllı kontakt lensler konusunda lider olmayı amaçlıyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.