Ünlü İlaç Firmasından Google ile Birlikte Akıllı Lens

Önümüzdeki dönemlerde daha fazla karşımıza çıkması beklenen akıllı lenslere ünlü ilaç firmaları da ilgi göstermeye başladı. Artık akıllı lensler ile giyilebilir teknoloji de farklı bir noktaya taşınmış olacak.

Ünlü ilaç firması Novartis, Google‘ın Ocak ayında açıkladığı diyabet hastaları için çeşitli ölçümler yapması düşünülen ürünü üstlendiğini açıkladı. Gözyaşındaki glikoz seviyesini anında ölçen ve bu bilgileri anında akıllı telefona veya bilgisayara gönderebilen akıllı lensin çalışma aşamasında olduğu belirtiliyor.

Bunu da Oku: Akıllı Lens için Samsung’dan Patent Başvurusu

Lensin içerisindeki kablosuz çip ile birlikte glikoz seviyesini ölçen sensörler tarafından algılanacak bilgiler diyabet hastalarının anlık şeker kontrollerini yaparak olası olumsuz durumların önüne geçilebilecek. Novartis’ten yapılan açıklamada akıllı lens fikrine çok sıcak olduklarını ve akıllı lenslerin önümüzdeki dönemde göz tedavisi olmak üzere bir çok hastalığın takibinde ve tedavisinde kullanılabileceği ifade ediliyor.

Şu anda kan şekerini ölçmek için kullanılan kan alma yönteminden çok daha basit ve acısız olan Novartis – Google işbirliği ile satışa çıkması olanlanan akıllı lensin çıkış tarihi veya fiyatı ile ilgili bir bilgi bulunmuyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.