Aktivite Takip Cihazları Kilo Verdirmiyor!

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmada aktivite takipçileri ile yapılan kilo verme programlarının insanlara yardımcı olmadığı yapılan deneyle ortaya kondu.

Giyilebilir teknoloji ürünlerinin olmazsa olmaz özelliklerinden birisi de aktivite takip uygulamaları olduğu bir gerçek. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda aktivite takip cihazları sayesinde sağlığa kavuşma hikayeleri dinlemiştik ancak yapılan bir araştırma bunun tam tersini ortaya koymuş durumda.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Pittsburgh Üniversitesi’nde yapılan araştırmada aktivite takip cihazlarının zayıflatma konusunda başarılı olmadığı sonucuna varıldı. 18 ile 35 yaş arasında seçilen 470 kişinin katıldığı deneyde kişiler iki gruba ayrıldı. Bir gruba zayıflamaları için aktivite takip cihazları verilirken diğer gruba sözlü öneriler verildiği belirtildi.

Yapılan değerlendirme sonucunda aktivite takip cihazı almayanların alanlardan daha fazla kilo verdiği ortaya çıktı. 1 aylık süreci kapsayan denemelerde cihaz kullanmayanların daha disiplinli hareket ettiği görüldü.

Bunu da Oku: 8 Ay Pil Ömürlü Aktivite Takipçisi

Araştırmacılar bu deneyde cihaz sahiplerinin daha az kilo vermesine 2 farklı neden düşündü. İlk neden olarak cihaz sahiplerinin yaktıkları kaloriyi görerek daha rahat yemek yemeleri olacak belirtildi. İkinci sebep olarak günlük hedefe ulaşamayan cihaz sahiplerinin demoralize olarak spordan soğuyabildikleri ifade edildi.

Bu durumun cihaz almayan kullanıcılarda daha disiplinli olarak spor yapıldığı ve sorumluluk hissinin daha ön planda olmasından dolayı sporun da daha verimli yapıldığı belirtildi.

Bu araştırmanın ardından aktivite takip cihazı almayı düşünenlerin fikirleri ne kadar değişir bilinmez ancak bu tip ürünleri almadan önce içinizdeki spor yapma tutkusunun tavan yapmış olması kesin.

Etiketler aktivite takip

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.