Aktivite Takipçisi Pazarı 5 Milyar Dolara Ulaşacak!

Yapılan son araştırmalara göre giyilebilir teknoloji ürünleri arasında aktivite takipçisi ürünlerin 2019 yılında ulaşacağı pazar büyüklüğü 5 milyar doları aşacak.

Giyilebilir teknoloji ürünleri arasında genel olarak akıllı bileklikler aktivite takipçisi olarak nitelendirse de akıllı saatlerin birçoğu da aktivite takipçisi olarak kullanılabiliyor. Hatta bu ürünler arasında kıyafetin herhangi bir yerine takılarak kullanılan ürünler, rozetler de yer alıyor.

Parks Associates isimli bir araştırma şirketi de bu aktivite takipçisi ürünler için yapmış olduğu bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Firmanın yayınladığı sonuçlara göre ilk bilgide giyilebilir teknoloji ürünleri satış sayısı 2013 yılında 9.7 milyon iken 2018 yılında 135 milyonu geçeceği yer alıyor. Bu 135 milyonluk sayının 68 milyonunun akıllı saat, 50 milyonunun akıllı bileklik ve kalan sayının da diğer giyilebilir teknoloji ürünlerinin oluşturacağı tahmin ediliyor.

Firmanın yayınladığı raporda yer alan diğer bilgiler arasında ise aktivite takipçisi ürünleri benimseme ve uyum oranı 2013 yılında yüzde 24 iken 2014 yılında yüzde 30 seviyesine çıktığı yer alıyor. Raporun en önemli bilgisi ise aktivite takipçisi pazar büyüklüğünün 2014 yılında 2 milyar dolar seviyesindeyken bu pazarın 2019 yılında 5.4 milyar dolar seviyesinde olacağı.

Giyilebilir teknolojiler için yapılan son araştırma bu şekilde. Her geçen gün yeni bir araştırma ve analiz gelse de bu yıl içerisinde Apple Watch’ın piyasaya katılması muhtemelen bu rakamları değiştirecektir. Bakalım Apple Watch‘tan sonra araştırma raporları rakamları nasıl olacak.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.