AMD’nin Sanal Gerçeklik için Ekran Kartı Radeon Pro Duo!

Sanal gerçeklik için çok sıkı bir şekilde çalışan AMD, GDC 2016 etkinliğinde dünyanın ilk sanal gerçeklik sistemleri odaklı ekran kartı Radeon Pro Duo’yu tanıttı.

Popüler işlemci ve ekran kartı üreticisi AMD geçtiğimiz günlerde sanal gerçeklik gözlüğü Sulon Q‘yu tanıtmış ardından da sanal gerçeklik pazarında donanım olarak yüzde 83‘lük bir paya sahip olduklarını açıklamıştı. Firma sanal gerçeklikte ne kadar ciddi olduğunu bu tanıtım ve açıklama ile gösterse de ciddiyetine Radeon Pro Duo isimli yeni ekran kartı ile bir artı daha ekledi.

Bunu da Oku : AMD, Sanal Gerçekliğin Yüzde 83’üne Sahip!

amd radeon pro duo fiyatı

AMD’den GDC 2016’da yaptığı tanıtım ile duyurulan Radeon Pro Duo ekran kartı dünyanın ilk sanal gerçeklik odaklı ekran kartı olma unvanına sahip. AMD’nin sanal gerçeklik için daha önce oluşturduğu AMD VR Ready Creator isimli programın ilk üyesi olan Radeon Pro Duo aynı zamanda yine AMD’nin sanal gerçeklik için yazılım ürünleri geliştirdiği bölümü LiquidVR‘ın da desteğini alıyor. Yani Radeon Pro Duo AMD’nin hem donanım hem de yazılım ile oldukça yüksek seviyelerde geliştirdiği ve desteklediği bir ürün.

Radeon Pro Duo’nun çok kısa bir şekilde teknik özelliklerini de açıklayan AMD bu ekran kartında 2 adet Fiji XT grafik birimi kullanmış.  2 x 4GB’lık toplamda 8GB HBM bellek bulunduran bu ürün üzerinde HDMI çıkışı yerine 3 adet display port çıkışı bulunuyor. 350 watt’lık TDP değerine sahip olan Radeon Duo Pro ekran kartı DriectX 12 desteğine ve Cooler Master’ın sıvı soğutma sistemine sahip. AMD’nin ekran kartı için performans iddiası ise 16TFLOPS.

amd radeon pro duo fiyatı

Sanal gerçeklik cihazları üzerinde, film, video ve oyun gibi içeriklerin sorunsuz oynatılabileceği bu ekran kartının fiyatı ise 1499 dolar. AMD Radeon Pro Duo’nun önümüzdeki yaz aylarında piyasada olması bekleniyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.