AMD, Sanal Gerçeklik Pazarının Yüzde 83’üne Sahip!

GDC 2016 etkinliğinde sahneye çıkan AMD yetkilileri donanım alanında sanal gerçeklik pazarının yüzde 83’üne sahip olduklarını açıkladı.

Amerikalı işlemci ve ekran kartı üreticisi AMD geçtiğimiz günlerde Sulon Q isimli hepsi bir arada sanal gerçeklik gözlüğü tanıtmış ve sanal gerçeklik pazarıyla ne kadar yakından ilgilendiğini göstermişti. Firma dün ise GDC 2016 etkinliğinde sahneye çıkarak donanım alanında sanal gerçeklik pazarının yüzde 83’üne sahip olduğunu belirtti.

Bunu da Oku : AMD, Hepsi Bir Arada Sanal Gerçeklik Gözlüğü Sulon Q’yu Tanıttı!

amd sanal gerçeklik yüzde 83

Etkinlikte AMD adına konuşma yapan ekran kartı yani Radeon Bölüm Başkan Yardımcısı Raja Koduri, AMD’nin dünya genelinde bir sanal gerçeklik ekosistemi kurmaya çalıştığını ve bu sayede kürsel olarak pazarın yüzde 83‘üne sahip olduklarını tahmin ettiklerini söyledi. Koduri bu payın büyük çoğunluğunun Çin’de oluşturulan VR Cafe’lerin, Oculus, Valve, HTC ve Crytek gibi firmalar ile yapılan ortaklıkların ve 10’dan fazla köklü üniversite ile yapılan işbirliklerinin bir sonucu olduğunu söyledi.

AMD bu açıklamalar ile birlikte VR için bir de şov yaptı. Valve tarafından sanal gerçeklik başlıkları için geliştirilen Aperture Science Robot Repair isimli robot tamir oyununu gösteren AMD, bu oyun için 10 grafik birimine sahip, DirectX 12 özellikli, 14nm mimariye sahip Polaris isimli sistem ile oyunu ve oynanışı göstererek rakiplerine de meydan okudu.

Sanal gerçeklik pazarı ahım şahım bir seviyede olmasa da AMD‘nin yaptığı bu açıklamaya göre Nvidia ve Intel gibi devler henüz bu alanda yoklar. AMD’nin şimdilik sefasını sürdüğü bu alan için önümüzdeki yıllarda bakalım neler olacak.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

2 comments

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.