AMD, Windows 10’lu VR Gözlüğü Sulon Q’yu Tanıttı!

Popüler işlemci üreticisi AMD Windows 10 işletim sistemine sahip sanal gerçeklik gözlüğü Sulon Q’yu tanıttı. İşte, AMD Sulon Q’nun detayları.

Teknoloji devlerinin neredeyse hepsi sanal gerçeklik teknolojisinin bir tarafından tuttu ve geride kalan firmalarda bu alana bir yerlerden girmeye çalışıyor. Facebook, Sony, HTC, Microsoft ve Google gibi devlerin bulunduğu bu ligin en yeni oyuncusu ise çok iddialı bir giriş yapan işlemci üreticisi AMD oldu.

Bunu da Oku : AMD’den Sanal Gerçeklik İşlemci Önerileri!

sulon q

Bilindiği üzere sanal gerçeklik başlıkları akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve konsollar yardımı ile çalışıyor ve piyasada birçok örnek ürün var. Ancak piyasada herhangi bir cihaza ihtiyaç duymadan kendi başına çalışan bir sanal gerçeklik başlığı ne yazık ki bulunmuyor. AMD‘de buradaki açığı görmüş olacak ki Kanada merkezli Sulon isimli şirket ile bir işbirliği yaparak dünyanın ilk hepsi bir arada sanal gerçeklik gözlüğü Sulon Q‘yu duyurdu.

Sulon Q teknik özellikleri

sulon q

AMD’nin duyurusuna göre Sulon Q sanal gerçeklik ile birlikte gerçek dünya özelliklerini yani artırılmış gerçeklik teknolojisini de barındıracak. Bu da Sulon Q’nun oldukça güçlü bir cihaz olması anlamına geliyor ve AMD’de bunu bildiği için ürünü yüksek donanım ürünleri ile donatmış durumda. Sulon Q’da AMD FX-8800P işlemci, Radeon R7 ekran kartı, 8 GB RAM ve 256 GB SSD depolama alanı bulunuyor. Ürünün bunları çalıştıran işletim sistemi ise Windows 10‘dan başkası değil. Bu da bu ürünü ilk Windows 10‘lu sanal gerçeklik gözlüğü yapıyor.

Ekran özellikleri

amd sanal gerçeklik gözlüğü

Sulon Q’nun görüntü özellikleri arasında ise 2560 x 1440 piksel çözünürlüklü iki OLED ekran, 90 Hz tazeleme hızı ve 110 derecelik görüntü açısı yer alıyor. Sulon Q’nun rakipleri Oculus Rift ve HTC Vive’ın ekran özellikleri ise 2160 x 1200 piksel çözünürlük, 90 Hz tazeleme hızı ve 110 derecelik görüntü açısı şeklinde. Yani Sulon Q çözünürlük olarak en yüksek değere sahip.

Fiyatı ve çıkış tarihi hakkında bir bilgi vermeyen AMD geliştiricileri de es geçmedi ve ürünün AMD mimarisine sahip olduğunu ve Windows 10 işletim sisteminin de desteği ile daha fazla uygulama ve içerik geliştirilebileceğini belirtti.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

3 comments

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.