Android Wear 2.0 Tanıtıldı!

Google geçtiğimiz günlerde düzenlemiş olduğu geliştirici konferansı Google I/O 2016’da akıllı saat işletim sistemi Android Wear’ın 2.0 versiyonunu duyurdu.

Google akıllı saatler için geliştirmiş olduğu işletim sistemi Android Wear’ı en son olarak geçtiğimiz yılın sonunda 1.4 versiyonuna güncellemişti. Android Wear’lı akıllı saatler bu güncelleme ile sim kartları sayesinde bağımsız çalışabilme, hoparlörlerini kullanabilme, yeni kontrol hareketleri ve yeni arayüzlere kavuşmuştu.

Bunu da Oku : Android Wear 1.4 ile Gelen Özellikler

Android Wear 1.4‘ün bir ara sürüm olduğu biliniyor ve 2.0 sürümü merakla bekleniyordu. Google ise bu merakı geçtiğimiz günlerde Google I/O 2016 etkinliğinde yaptığı bir duyuru ile giderdi. Akıllı saatler için büyük bir gelişme olan Android Wear 2.0 beraberinde akıllı saatlerin akıllı telefonlara olan bağımlılığını giderecek birçok özellik ile geleceği belirtildi.

Android Wear 2.0 ile yeni özellikler

Android Wear 2.0 ile gelen başlıca özellikler arasında saat ekranına istenilen uygulamadan bildirim ekleme ve bu sayede de istenilen görüntüyü saat arayüzü yapabilme yeteneği, gelen mesajlar ve maillere ufak ekranlarda kolay bir şekilde cevap verilebilmesi için el yazısı seçeneği ve önceden hazırlanmış hazır cevaplar, yeni saat arayüzleri ve daha performanslı uygulamalar yer alıyor.

android wear 2.0 özellikler

Bu özelliklerin dışında gelen en büyük özellikler ise akıllı saatlerin Android Wear 2.0 ile birlikte artık yapılan aktiviteyi otomatik olarak algılaması ve aktiviteye göre takip yapabilmesi ve akıllı saatlerin Wi-Fi ve 3G seçeneği ile uygulama yüklemede akıllı telefona ihtiyaç duymaması. Bu özellik sayesinde akıllı saatler akıllı telefonlar gibi davranıp kendi başına uygulama yükleme ve çalıştırma yapabilecek. Bu da daha esnek bir yapı ve daha bağımsız bir kullanım anlamına geliyor.

Android Wear 2.0 versiyonu için geliştirici dağıtımı başlamış durumda. Kullanıcıların yeni versiyona kavuşacağı tarih ise bu yılın sonu olarak gösteriliyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.