Android Wear Ne Kadar Güvenli?

Güvelik yazılımları geliştiren Bitdefender, ufak bir çalışma ile Android Wear’lı akıllı saatlerde kişisel bilgilerin tehdit altında olduğunu ortaya çıkardı. 

Antivirüs denince akla ilk gelen firmalar arasında yer alan Bitdefender giyilebilir teknolojilerin kişisel bilgiler için güvenli olup olmadığını göstermek adına ufak bir çalışma yaptı. Bitdefender‘ın yaptığı bu çalışma Google‘ın akıllı saatler için geliştirdiği işletim sistemi Android Wear‘ın kişisel bilgiler için o kadar da güvenli olmadığını ortaya çıkardı.

Yaptığı çalışmada LG G Watch ve Nexus akıllı cihazları kullanan Bitdefender yetkilisi akıllı saatin telefona Bluetooth ile bağlantı kurarken 6 haneli bir şifreleme sistemi kullandığını belirtti. Kullanılan bu 6 haneli şifreleme sistemininde ek bir yardım almadan güncel güvenlik yazılımları ile aşılabileceğini belirten yetkili şifrelenmiş sistem arasından kişisel bilgilerin rahatlıkla alınabileceğinin gösterdi.

Sistem şifreli ancak veriler değil!

LG G Watch üzerine Google Hangouts ile gelen bir mesajı şifrelenmiş sistem arasından çekip alan yetkili algoritmalar şaşırtıcı olsa da bilgilerin alınmasının o kadar da zor olmadığını söyledi. Çünkü verilerin içerisinde, ulaşılan bilgilerin kesinlikle şifrelenmiş bir biçimde bulunmadığını iki cihaz arasında da şifrelenerek aktarım yapılmadığının altını çizdi.

Buradan ortaya çıkan Android Wear güvenlik zafiyeti ise 6 haneli Bluetooth şifreleme sistemini geçen herkesin, akıllı saat kullanıcılarının mesajlar ve konuşmalar gibi kişisel bilgilerine kolaylıkla ulaşılabileceği. Bakalım ilerleyen günlerde Google cephesinden bu duruma karşı bir açıklama gelecek mi.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.