Yeni ürün: Hem Sanal Gerçeklik Hem Artırılmış Gerçelik

Google’ın sanal gerçeklik başlığı projesinin iptal olduğu ayyuka çıkmıştı ancak dev şirketin artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojilerini birleştirerek yeni bir çalışma içerisinde olduğu ifade ediliyor…

Bir süredir konuşulan Google‘ın sanal gerçeklik ile ilgili planlarını iptal ettiği haberleri gündeme gelmişti. Bu gelişmenin ardından Google‘ın sanal gerçeklik konusunda kendi işletim sistemi olan üst sınıf başka bir çalışma üzerinde duracağı ifade ediliyor.

İddialara göre ise Google‘ın yaptığı çalışmalarda sanal gerçeklik ile artırılmış gerçeklik teknolojinin tek bir başlıkta toplanacağı bir ürünün peşinde olduğu belirtiliyor. İlk belirlemelere göre ise Google‘ın üzerinde çalıştığı bu çalışmanın mobil ürün veya bilgisayardan bağımsız olarak çalışması olacak. Ürünün kendisine ait bir ekran barındıracağı ve bu özelliği ile önceki tahminlerde olduğu gibi Oculus Rift veya HTV Vive‘ın aksine Microsoft Hololens‘e rakip olabileceği konuşuluyor.

Bunu da Oku: Asus’dan Artırılmış Gerçeklik Başlığı Geliyor!

Aslında Google‘ın sanal gerçeklik projesinden vazgeçtiğini duyurmak biraz hayalcilik olurdu. Çünkü, Google uzunca bir süredir mobil cihazlar için Cardboard ve sanal gerçeklik platformu Project Daydream gibi çalışmaları aktif şekilde yönetiyordu. Bu aşamada teknoloji devi haline gelen Google‘ın herkese çalımı atarak şuana kadar yapılmamış bir ürün üzerinde çalıştığına inanmak daha doğru olacaktır.

gelecegi-sekillendiren-teknoloji-artirilmis-gerceklik,4PuFW3fyCkOKpcXbslu6rQ

Bu konuda Google‘ın salt sanal gerçeklikten ziyade artırılmış gerçekliğe yönelmesini sürpriz olarak karşılamamak gerekiyor. Magic Leap isimli ‘karışık gerçeklik’ şirketi desteklediği bilinen Google‘ın Pokemon Go’nun yakaladığı başarı sayesinde insanların artırılmış gerçekliğe inandığına kanaat getirdiği belirtiliyor.

Google-Glass

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.