Astım Krizini Önceden Bildiren Akıllı Bileklik

En çaresiz gibi gözüken sağlık sorunlarında bile teknolojinin yardımı ile çeşitli imkanlar sağlanabiliyor.

Teknoloji geliştikçe insan sağlığına ilişkin tedaviler ve gelişmeler de aynı oranda yenilikler kazanıyor. Şimdi akıllı bir bilekliğin astım problemi olan kişilerin kriz anlarını erkenden teşhis edebilmesi ile ilgili bir çalışmayı aktaracağız.

Kuzey Carolina Üniversitesi tarafından geliştiren bu akıllı bileklik solunum sıkıntıları çeken insanların daha önceden haberdar edilerek gerekli önlemleri alabilmesine yarıyor. Dünyada astım hastası oranı bir hayli fazlayken ortaya çıkan bu araştırma kısa sürede ilgi çekmiş durumda.

234234

İlk başlarda giyilebilir teknoloji ürünlerinin adım saymak veya daha basit şeyler yapabileceğini düşünürdük ancak artık insan sağlığına direkt etki eden çalışmalar yapılmaya devam ediyor.

Bu akıllı bilekliğin çalışma prensibinden bahsetmek gerekirse aslında kulağa oldukça basit geliyor. Akıllı bileklik tamamen akıllı sensörler, solunum-ölçer ile kaplanmış durumda. Bu sayede kullanıcısına adım ölçmenin yanı sıra nabız bilgileri, kan basıncı ölçümünü de bu akıllı bileklik sayesinde yapabiliyorsunuz.

Akıllı bilekliğin bunları anlaması için ise belirli zamanlarda bilekliğe üflemeniz gerekiyor. Bu üflemelerde Bu üfleme seanslarında akıllı bileklik sensörler ve spirometer sayesinde nefes alışverilişinizi, akciğerinizden hırıltının gelip gelmediğini ölçebiliyor. Bu şekilde astım krizlerini sizler için tespit ederek önlem almanızı ve en kısa sürece ilacınıza ya da doktorunuza ulaşma zamanı tanıyor.

060416-asthma-wearable-device-2

Ürünün bilimsel araştırma boyutunda olduğunu ve çalışmaların devam ettiğini belirterek piyasaya çıkıp çıkmayacağı konusunda net bir bilginin henüz oluşmadığını belirtelim.

060416-asthma-wearable-device-3

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.