Artık Baretlerde Akıllanıyor

Giyilebilir teknolojierin son durağı baretler oldu. DAQRI firması tarafından tasarlanan akıllı baretler iş kazalarını önlemeyi ve insan hayatını kurtarmayı amaçlıyor. İşte, DAQRI akıllı baret.

Saat, gözlük, bileklik derken giyilebilir teknolojilerin girmediği alanlardan biri olan baretlerde artık bu kervanın içine dahil oldu. Baretleri bu kervana dahil eden isim ise artırılmış gerçeklik uygulamaları ve teknolojileri üreten aynı zamanda da giyilebilir teknolojiler üstünde çalışan bir firma olan DAQRI.

DAQRI tasarlamış olduğu akıllı bareti ile inşaat alanları ve madenler gibi yerlerde çalışan işçilerin iş ve can güvenlği ile birlikte iş kolaylığı sağlamayı amaçlıyor.

DAQRI akıllı baret üzerinde bulunan sensörler ve kameralar yardımı ile etrafını 360 derece tarayıp çalışan kişinin yapması ve yapmaması gerekenleri, nerede bulunması gerektiğini, çalışma alanının neresinde ne olup ne bittiğini üzerinde bulunan göz önündeki iki ekrana yansıtarak çalışan kişiye alan hakkındaki bilgileri sunuyor.

Oraya gitme usta!

Tarama ile birlikte çalışan kişilerin yaptığı yanlışları ve onu tehlikeye atacak durumları da bildiren akıllı baret çalışmaya başlamadan önce yapılması gerekenleri kaydederek ona göre bir çalışma planı da sunuyor. Bu planın dışına çıkıldığında yada yanlış bir hareket yapıldığında ise çeşitli sinyaller ile kullanıcısını uyarıyor.

Android işletim sistemi ile çalışan Google Glass benzeri bu akıllı baret yüksek çalışma gücünden dolayı iki adet Snapdragon işlemciye sahip. Ürün hakkında henüz başka bilgiler bulunmuyorken ürünün yüksek bir fiyat etiketi ile Ekim ayında tanıtılması bekleniyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.