Dünyada İlk Kez 360 Derece Canlı Ameliyat

Sanal gerçeklik cihazlarının ilginç marifetleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu kez bir ameliyatın sanal gerçeklik deneyimi ile canlı yayınlanacağı ortaya çıktı.

Medical Realities firması, cerrah Doktor Shafi Ahmed‘in gerçekleştireceği ameliyatı canlı ve 360 derece çekimli olarak yayınlanacağını açıkladı. Dünyanın ilk 360 derece çekimli canlı ameliyat yayınının gerçekleştirileceği olayda çekimlerin ise Mativision sanal gerçeklik oynatıcısı ile sağlanacağı ifade edildi.

Bunu da Oku:

Yapılan ilk açıklamalara göre çekimde görüntü alanınızı sağa sola oynatabildiğiniz gibi yakınlaştırıp uzaklaştırma şansınız da olacak. The Royal London Hastanesi‘nde gerçekleştirilecek ameliyatın kolon kanseri olan bir hastaya edilecek müdahale olduğu belirtiliyor.

14 Nisan günü Türkiye saati ile 16:00’da gerçekleştirilecek ameliyatı VRinOR uygulamasını indirerek izleyebilir ve Google Cardboard veya benzeri ve Samsung Gear VR sanal gerçeklik gözlüğü ile takip edebilirsiniz. Gelişmeler yine burada olacak. Yukarıdaki videoda ise Medical Realities firmasının daha önceden çektiği ancak canlı yayınlanmayan 360 derece ameliyatından görüntüler izleyebilirsiniz.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.