Facebook’tan Sanal Gerçeklik Selfie’si!

Facebook’un geçtiğimiz günlerde düzenlediği F8 geliştirici konferansında sanal gerçeklik için yeni özelliklerden de bahsedildi. Selfie çekimi ise bunlardan biri.

Facebook‘un geçtiğimiz günlerde düzenlediği geliştirici konferansı F8 bilindiği üzere sanal gerçeklik odaklı bir konferans oldu. Bunun sebebi ise Facebook CEO’su Mark Zuckerberg‘ün kullanıcı paylaşımlarının yakın zamanda sanal gerçeklik içerikleri olacağına inanması.

Bunu da Oku : Facebook’tan 360 Derece 8K Kamera Geldi!

Konferansta sahneye çıkan Zuckerberg, kullanıcıların sosyal ağlardaki paylaşımlarının önce fotoğraf ardından video ve şimdi ise sanal gerçeklik içerikleri olacağını belirtti. Bu bakımdan bir sanal gerçeklik içerik kamerası tanıtan Facebook sanal gerçekliğe ve içeriğine ne kadar önem verdiğini göstermiş oldu.

F8 konferansında Zuckerberg’den sonra sahneye çıkan Oculus Ekibi Oculus Rift’in yapabileceklerini gösterirken ilginç bir şekilde sanal gerçeklik ile ilk selfieyi de çekmiş oldu. Oculus ekibinin demolarda gösterdiği mavi kafalar F8‘de de yine iş başındayken ekranda beliren bir selfie çubuğu ve iki kafa ile selfie çekilmiş oldu.

Oculus Rift‘in yapabildiği çok şey var ancak olay kişi ve kişiselleştirmeye gelince biraz tıkanıyor gibi. Bunun sebebi ise yapılan selfiede olduğu gibi kişilerin gerçek görüntülerinin değil sanal benzetmelerinin ortaya çıkması. Bakalım Oculus ve Facebook bu duruma ilerleyen zamanlarda nasıl bir çözüm üretecek.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Erman Elmalı

Yurt Dışı alışveriş üstadı olan Erman yeni ürünler kadar kıyıda köşede kalmış teknoloji ürünlerinin de bağımlısı. Giyilebilir ürünlere ayrı bir ilgisi var, Bilgisayar Mühendisi adayı.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.