Facebook’tan 360 derece 8K Kamera Geldi

Facebook’un sermaye desteği sağladığı ve çok konuşulacağa benzeyen kamera ile 360 derece çekim deneyimini 8k yaşayacaksınız…

Facebook‘un farklı alanlardaki yatırılmları devam ediyor. Oculus Rift sanal gerçeklik başlığı ile VR dünyasına adım atan Facebook‘un bu kez ortaya çıkan 360 derece kamerası bir o kadar ses getireceğe benziyor.

Üzerinde tam 17 adet kamera bulunan ve 8K çekim desteği sunan Surround 360 kamera ortaya çıktı. F8 konferansında tanıtımı gerçekleşen 360 derece çekim yapıp sanal gerçeklik için de içerik üretilmesin, sağlayacak olan bu kamera şimdiden teknoloji meraklılarını heyecanlandırmış durumda.

Bunu da Oku: Samsung Gear 360’ın Fiyatı Açıklandı!

Yatay olarak 14 olmak üzere geniş açılı objektifli ve altında üzerinde 1 ve altında 2 olmak üzere balık gözü kamerası ile 360 derece görüntü çekme deneyimini sonuna kadar yaşamanızı sağlayacağa benziyor. 8K çekim özelliği ile şimdiye kadar ortaya çıkan en iyi 360 derece kamerası olduğu iddia edilen Surround’un sadece Oculus Rift ve Samsung Gear VR’daki Facebook uygulamalarında çalışabileceğini de şimdiden söyleyelim.

Çıkarttığı bu kamera ile sanal gerçeklikte GoPro, Nikon, Samsung, LG gibi devlerle yarışa girecek olan Surround 360‘ın bu aşamada 8K görüntü vermesine kendisini öne çıkartan kritik bir özellik olarak bakılıyor. Çünkü var olan sanal gerçeklik başlıklarında yaşanan blurlanma sorununun en rahat şekilde gidecek özelliğin yüksek çözünürlük olduğu ve bunun da Surround 360‘da bulunduğu ifade ediliyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

4 comments

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.