SpaceVR, Sanal Gerçeklik Uydusunu 2017’de Fırlatacak

Dünyanın ilk uzaydan sanal gerçeklik görüntüleri sunacak olan Overview 1 uydusunun 2017 yılında fırlatılacağı duyuruldu.

Sanal gerçeklik teknolojisi her geçen gün gelişiyor ve kullanım alanına bir yenisi daha ekleniyor. Bu alanlardan en ilginci şüphesiz SpaceVR‘ın yapmış olduğu girişim. Takip edenler bilir, SpaceVR geçtiğimiz sene uzaydan sanal gerçeklik deneyimi olarak ortaya çıkmış ve Kickstarter üzerinden bir fon toplamıştı.

Bunu da Oku : Marsa Gidecek Aracı HoloLens ile Yapacaklar!

Bilmeyenler için açıklamak gerekirse şirketin sanal gerçeklik ile yapacağı iş uzaya üzerinde sanal gerçeklik kamerası bulunan bir uydu göndermek ve uydudan gelen görüntüleri satmak. SpaceVR‘ın yaptığı işi en kaba tabirle bu şekilde anlatabiliriz ancak yapılacak iş bir hayli zor.

Geçtiğimiz hafta içi bir açıklama yapan SpaceVR şirketi üzerinden sanal gerçeklik kameraları bulunan ilk uydusu Overview 1 için çalışmaların devam ettiğini ve Haziran 2017’de uzaya fırlatılacağını paylaştı. Üzerinde 4K çözünürlüğe sahip 360 derece görüntüler elde edebilecek iki kamerası bulunan Overview 1 uydusu uzaya SpaceX’in CRS-12 isimli uzay aracı ile taşınacak.

Overview 1 uydusu uzaydaki yerini aldıktan sonra SpaceVR firması uydu üzerinden elde ettiği görüntüleri kullanıcılara uzay turları şeklinde paketler halinde sunacakken aynı zamanda canlı yayınlarda yapacak. Şimdiden ön sipariş ile satışa sunulan bu uzay turizmi için kullanıcılar 1 yıllık aboneliğe 35 dolar, ömrü boyu aboneliğe ise 99 dolar ödeyerek sahip olabilecek.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.