Giyilebilir Ürünlere Bitmeyen Şarj Müjdesi

Geliştirilen akıllı sensör ile insanın vücut ısısından üretilen enerjinin elektronik ürünleri şarj etmede devrim yaratabileceği konuşuluyor.

Giyilebilir teknoloji ürünlerinin hayatımıza girmesiyle buna bağlı olarak çalışabilen teknolojik gelişmeler üretilmeye devam ediyor.

Oldukça kullanışlı olması beklenen son gelişme ise vücut ısınızla elektrik depolayıp başta giyilebilir akıllı ürünler olmak üzere bir çok elektronik ürünü şarj edebilen bir sensörün geliştirildiği duyuruldu. İnsan vücudunun ürettiği ısıdan faydalanmak isteyen bilim adamlarının geliştirdiği son yenilikte üretilen akıllı sensör, insan vücudunun ürettiği enerjiyi depolamaya yarıyor. Bu şekilde özellikle akıllı ürünlerin şarj edilme sorununu ortadan kaldırmak isteyen uzmanlar, 7 santimetrekare boyutunda ve her santimetrekaresine 40-50 microwatt deployabilen sensörün büyük gelişmeleri de beraberinde getireceğini savunuyor.

Bunu da Oku: Samsung yeni projesi Akıllı Kemer’i Tanıtacak

Şu an için yüksek enerji üretimi sağlaması beklenmeyen prototipin yaklaşık 1 sene boyunca insanın vücudunda takılı olarak başta akıllı saatler olmak üzere bataryası küçük olan elektronik ürünleri şarj edebileceği belirtiliyor. Ürün ayrıca özellikle akıllı saatlerde bulunan değer ölçümü gerçekleştiren sensörlere de alternatif yaratmış olacak.

Bu yenilik ile birlikte artık insan vucüdunun tüm nimetlerinden faydalanabilmek de mümkün olacak.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.