Google’dan Sanal Gerçeklik için Android Geliyor!

Yazılım olarak her alanda bulunmak isteyen Google’dan sanal gerçeklik cihazları için bir haber geldi. Google Android’i yeni bir hale getirip sanal gerçekliğe girmek istiyor.

Android işletim sistemi ile mobil cihazlarda ortalığı kasıp kavuran arama motoru devi Google bu işletim sistemini giyilebilir teknolojiler içerisinde akıllı saatler için geliştirmişti. Android’i akıllı saatler için geliştirip Android Wear ismi ile akıllı saatlere giren Google şimdi de Android‘in yeni bir versiyonu ile sanal gerçeklik cihazlarına girmek istiyor.

The Wall Street‘in haberine göre Google sanal gerçeklik cihazları için Android üzerinde çalışmaya başlamış bile. Android’in sanal gerçeklik versiyonu için orta çaplı bir mühendis kadrosu kuran Google, bu kadronun başına da daha önce Google‘ın kartondan bir sanal gerçeklik gözlüğü yapan ekibinin başında bulunan Clay Bavor ve Jeremy Doig isimleri yer alıyor.

Sanal gerçeklik pazarında Facebook, Microsoft, Sony, HTC ve Samsung gibi markaların yer alması belli ki Google‘ın iştahını kabartmış. Sanal gerçeklik pazarı yeni yeni gelişse de pazarda her şirketin ürünleri için kendi yazılımını kullanıyor olması yakın gelecekte bir ekosistem yaratamayacak. Bu işte de oldukça tecrübeli olan Google eğer bu pazara giriş yaparsa yine turnayı gözünden vuracak gibi.

Bunu da Oku : Google Cardboard 500 Bin Sattı!

 

Bu arada Android‘in sanal gerçeklik cihazları için geliştirilen versiyonunun isminin de Android VR olması bekleniyor. Bakalım Google gerçekten sanal gerçeklik pazarına yazılım olarak girecek mi yoksa yine karton olarak yoluna devam edecek mi. Bunun cevabını ise GoogleI/O 2015 etkinliğinde öğreneceğiz.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.