Google Cardboard 500 Bin Sattı!

Google’ın kartondan tasarladığı sanal gerçeklik gözlüğü Cardboard büyük ilgi görerek 500 binlik bir satış rakamına ulaştı. Google bu başarının ardından ürünü için yeni planlarını devreye koydu.

Önümüzdeki yıllara damga vurması beklenen bir teknoloji olan sanal gerçeklik gözlükleri henüz emekleme aşamasında olsa da teknoloji devi ve aynı zamanda arama motoru ustası Google sayesinde büyük bir ilerleme kaydetti. Firmanın Google Cardboard ismini verdiği ve tamamen kartondan tasarladığı sanal gerçeklik gözlüğü 500 binlik bir satış rakamına ulaşarak bu pazardaki en iddialı satışı yaptı.

Bu satış rakamından sonra Cardboard ürünü için tüm planları değiştiren Google, ürünün uygulamasını güncelleyerek desteği artırdı. Aynı zamanda ürüne daha fazla uygulama ve oyun geliştirilmesi için Android ve Unity geliştirici kiti Cardboard SDK‘sını da geliştiricilere sundu. Bu SDK sayesinde geliştiriciler Cardboard için uygulamaları daha hızlı, daha verimli ve daha kolay geliştirebilecek.

Ürünün çalışma şekli ise Android için geliştirilen Cardboard uygulaması sayesinde Android cihazların ekranlarını ikiye bölerek, iki ekrandan da sunduğu görüntü ile sanal gerçekliği elde etme mantığında. Bir uygulama, karton yapısı ve içerisinde bulunan iki lensten oluşan Cardboard’un 10 dolarlık fiyatı sayesinde böyle bir satış yaptığı tahmin ediliyor.

Muhtemelen Google’ın da bu böyle bir satış beklemediği Cardboard, aynı siklette olmamasına rağmen şimdiden büyük teknolojiler ile geliştirilen Oculus VR, Samsung Gear VR ve ArchosVR Glasses gibi sanal gerçeklik gözlüklerine göre oldukça avantajlı bir konuma yerleşti.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.