HP’den Sanal Gerçeklik için Sırt Bilgisayarı!

HP, sanal gerçeklik gözlüklerinin sürekli ve her yerde kullanılabilmesi için kullanıcıların sırtta taşıyabileceği bir bilgisayar duyurdu.

Sanal gerçeklik gözlükleri bilindiği üzere mobil cihazlar ile kullanılan, bilgisayarlar ile kullanılan ve hiçbir ek donanıma ihtiyaç duymadan kullanılanlar olarak üçe ayrılıyor. Mobil ile kullanılan ve ek donanım ihtiyaç duymadan kullanılan sanal gerçeklik gözlükleri için taşınma ve istenilen yerde kullanma gibi bir sıkıntı yok. Ancak bilgisayar ile kullanılan sanal gerçeklik cihazları için istenilen yerde kullanmak büyük sıkıntı.

Bunu da Oku: Sanal Gerçeklik için MSI Sırt Bilgisayarı

Bu duruma çözüm arayan bilgisayar üreticileri çareyi sırt bilgisayarı geliştirmekte bulmuş. Geçtiğimiz günlerde MSI, sanal gerçeklik için geliştirdiği sırt bilgisayarını duyurmuş ve oldukça ilgi çekmişti. Şimdi ise benzer bir hamle HP firmasından geldi ve HP‘de sanal gerçeklik için sırt bilgisayarını duyurdu.

HP Omen X isimli bu sırt bilgisayarı firmanın yaptığı açıklamaya göre sanal gerçeklik cihazlarını oldukça akıcı bir şekilde kullanmaya yetecek kadar güçlü. Donanım özellikleri henüz açıklanmayan HP Omen X değiştirilebilir ve oldukça kolay şekilde şarj edilebilir bir bataryaya sahip. Üzerinde gerekli tüm giriş ve çıkışların sağlandığı HP Omen X‘in tek dezavantajı ise ağırlığının 5 kilograma kadar çıkabilmesi.

17 inçlik bir dizüstü bilgisayar boyutunda olan HP Omen X‘in ilk prototipi ve geliştirici versiyonu önümüzdeki ay kullanıcılara sunulacak. HP‘nin bu ürün ile gerçekleştirdiği ilk işbirliği ise HTC Vive ürünü ile HTC.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.