Microsoft’tan Sanal Gerçeklik Alanında Sürpriz Çalışma

Microsoft’un sanal gerçeklik alanına adım atmadan Hololens ile artırılmış gerçeklik konusuna el atacağını düşünenler yanıldı.

Microsoft, en son gerçekleştirilen Windows 10 etkinliğinde yeni sanal gerçeklik cihazlarını duyurarak şaşırttı.

Çok ortaklı bir proje ile adeta dev markaları bir araya getirerek bir sanal gerçeklik gözlüğü projesine imza atmak isteyen Microsoft, uzun süredir giyilebilir teknoloji alanında yaşadığı hayal kırıklıklarını gidermek istiyor. Aralarında Dell, Lenovo, Asus, Acer ve HP gibi markaların da bulunduğu bir proje ile kullanıcılarının karşısına çıkmayı düşünen Microsoft, yaptığı tanıtım ile çalışmanın detaylarını aktardı.

Özellikle taşınabilir bilgisayarlar ile uyumlu olarak çalışacağı belirtilen sanal gerçeklik gözlüğünün beklendiği gibi Windows 10 ile tam uyumlu olarak çalışacağı ifade edildi.

Bunu da Oku: Sanal Gerçeklik İçin En Hafif PC Geliyor

Ürün ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisi ise Microsoft’un sahibi olduğu Xbox oyun konsolunun çıkacak sanal gerçeklik gözlüğü ile uyumlu olup olmayacağı konusuydu. Bununla ilgili net bir açıklama yapılmaması kafalarda soru işareti yaratsa da böyle bir ihtimal hala güncelliğini koruyor.

Xbox‘ın rekabet ettiği oyun konsollarının VR çalışmalarının ardından Xbox‘ın bu alanda çalışma yapmaması düşünülemez ancak resmi açıklamanın tanıtım etkinliğinde yapılmaması daha farklı bir operasyonun yapılabileceği konusunda da şüpheleri artıyor.

Bu çok ortaklı olarak tasarlandığı belirtilen sanal gerçeklik gözlüğünün fiyatının ise kullanıcılara 299 dolar olarak yansıtılacağı belirtiliyor. Gözlüğün piyasaya çıkacağı tarih ise henüz netlik kazanmış değil.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.