Londra Moda Haftası’ndan Giyilebilir Teknolojiler

Teknolojinin moda ile birleştiği ürünlerin yer aldığı Londra Moda Haftası, bir çok giyilebilir teknoloji ürününe ev sahipliği yaptı. İşte, Londra Moda Haftası’nda podyuma çıkan giyilebilir teknoloji ürünleri.

Teknoloji ve moda denince akla gelen ilk ürünler tabiki son zamanların trendi olan giyilebilir teknoloji ürünleri. Bu giyilebilir teknoloji ürünlerinin artması ile teknoloji endüstrisinin moda endüstrisinden pay almaya başladığı bu dönemde artık yeni ürünler sadece teknoloji fuarları ve etkinliklerinde tanıtılmıyor. Artık teknolojiler moda etkinliklerinde de tanıtılıyor. Bunun son örneği ise Londra Moda Haftası.

Londra Moda Haftası‘nda giyilebilir teknolojilere dair bir çok ürün boy gösterdi ve biz de bu ürünler arasından öne çıkanları sizler için derledik. İşte, o ürünler.

Acer Selfie Şapkası 

Geçtiğimiz hafta burada sizlere duyurduğumuz Acer‘ın selfie şapkası Londra Moda Haftası‘nda podyumdaydı. Büyük bir şapkanın içerisine yerleştirilmiş Acer Iconia tablet ile elde edilen bu selfie şapkası, aynı zamanda bir ayna görevi de görebiliyor. Tasarımında Chirtian Cowan – Sanluis imzasını taşıyan selfie şapkası teknolojinin moda ile birleştiğinin en büyük ispatlarından.

selfie şapkası

Diesel farkı ile Samsung Gear S

Samsung yeni akıllı saati Gear S‘i IFA 2014 etkinliğinde tanıttıktan sonra akıllı saati için farklı modellerin geleceği sinyalini vermişti. Arından gelen haberler ise Swarovski taşlarla donanmış Gear S modellerinin geleceği yönündeydi.

Samsung Swarovski’li Gear S’i Duyurdu

gear s

Londra Moda Haftası kapsamında ortaya çıkan Samsung Gear S, firmanın dediği gibi Swarovski taşlara sahip ancak bir değişiklik daha var. Bu değişiklik ise yeni gelecek olan bu Gear S modellerinin kordonları Diesel markası taşıyor. Diesel Black Gold bayrağı altında tanıtılan yeni Gear S modellerinin 2015 ilkbahar aylarında piyasada olması bekleniyor.

Her ortama uyan elbise

Londra merkezli bir giyilebilir teknoloji şirketi olan CuteCircuit, Londra Moda Haftası kapsamındaçok farklı bir giyilebilir teknoloji ürünü tanıttı. Görenleri hayrete düşüren bir elbiseyi tanıtan firma, bu elbisenin istenildiği zaman farklı renklere geçiş yapabilen bir teknoloji ürünü olarak tasarlamış.

cutecircuit

Bir iOS uygulamasına sahip olan CuteCircuit elbisesi Bluetooth yardımı ile akıllı telefonlardan kontrol edilebiliyor. Uygulama üzerinden gideceğiniz ortama ya da giymek istediğiniz renge göre değişim yapabileceğiniz bu elbisenin en büyük avantajı ise ortamda herhangi biri ile pişti olmayacak oluşunuz.

Görmemişim, duymamışımı unutturacak yüzük

Modacı ve aynı zamanda bir matematikçi olan Kate Unsworth tarafından tasarlanan bu yüzük çiftlerin aramanı ya da mesajını görmemişim, duymamışım gibi bahanelerine ortadan kaldıracak cinsten. Akıllı telefonlar ile Bluetooth sayesinde iletişim kurabilen bu yüzük telefona gelen arama ve mesaj gibi bildirimleri titreşim yardımı ile kullanıcısına bildiriyor.

Suya ve toza karşı dayanıklı olan bu yüzük bir şarj ile 1 hafta kadar açık kalabiliyor. Altın ve gümüş çeşitleri ile birlikte kullanılan bu yüzük aynı zamanda bilezik ve kolye olarak da kullanılabiliyor.

yüzük

LED’ler ile bir elbise

Disney‘in ünlü tasarımcı Richard Nicholl ile birlikte geliştirdiği ve Jellyfish adındaki bu elbise LED ışıklar ile donatılmış ve ortamda farklı bir hava ile gezmenizi sağlayacak bir teknoloji ürünü.

jellyfish

Kumaşlar içerisinden geçen fiber optik kablolar ve düşük voltajlı bir pil sayesinde LED‘lerin aydınlatılması sağlanan elbisede pil giyen kişinin hareketine bağlı olarak tekrar şarj olabiliyor. Elbisenin çalışmasında ya da ışıkların kullanımında herhangi bir akıllı telefon bağlantısı da gerekmiyor.

Londra Moda Haftası‘ndan giyilebilir teknoloji dünyasına yansıyanlar ve öne çıkanlar bu şekilde. Unutmamak gerekir ki bu ürünler henüz kullanımda olan ürünler değil bir çoğu hala konsept aşamasında ve bazıları da piyasaya çıkmayacak.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.