Pebble Gizlilik İlkelerini Güncelledi!

Popüler akıllı saat üreticilerinden Pebble, kullanıcılarının güveni için gizlilik ilkelerini güncelledi. İşte, Pebble’ın yeni güvenlik ilkelerinden bazı başlıklar.

Akıllı saat pazarında liderler arasında bulunan Pebble, geliştirdiği teknolojiler ve tasarladığı saatler ile çoktan kullanıcıların beğenisini toplayan bir akıllı saat firması oldu. Aynı zamanda kullanıcıların kişisel bilgilerinin gizliliği konusunda da beğeni almak isteyen Pebble bu alanda da sağlam adımlar attığını göstermek için şirket gizlilik ilkelerini güncelledi. Peki bu güncelleme kullanıcının lehine mi yoksa Pebble’ın mı lehine?

Yasal durumlarda bilgi paylaşılabilecek!

Bu güncelleme ile birlikte Pebble müşterilerine ilk olarak mahkemeler ya da benzeri kurumlardan gelen kişisel bilgi istekleri dışında herhangi bir kurum ya da kişi ile kullanıcıların bilgilerinin paylaşılmayacağı sözünü verdi. Pebble‘ın buradaki ince ayrıntısı ise yasal durumlarda paylaşılacak bilgilerin Pebble kullanıcılarının iyiliği üzerine olacak olması. Aksi takdirde ise bilgilerin paylaşımı saklı tutulabilecek.

Tehdit durumlarında bilgiler paylaşılabilecek!

Yine benzeri bir durum için güncelleme ile oluşan ilkelerden birinde, kullanıcıların bilgilerinin fiziksel bir güvenliğe ihtiyaç duydukları öğrenildiği zaman bilgilerin çeşitli kurumlar ile paylaşılabileceği ifadesi yer alıyor. Eğer kullanıcılar herhangi biri için potansiyel bir tehdit oluşturuyor, yasa dışı faaliyetlerde bulunuyor ya da dolandırıcılık gibi şüpheli bir durum içerisinde ise bu durumları önlemek için gerekli kurumlar ile bu kullanıcıların bilgileri paylaşılabilecek.

İş ortakları kullanıcı bilgilerini satın alabilecek ya da görebilecek!

Diğer bir gizlilik ilkesinde ise Pebble‘ın herhangi bir şirket ile iş ortaklığında bulunmasında, satılmasında, satın almasında ya da hisse satması gibi durumlarda kullanıcıların bilgileri bu şirketler ile paylaşılabilecek ya da satılabilecek. Eğer Pebble, herhangi bir şirket ile dolaylı yoldan da olsa bir bağlantı kurarsa kullanıcıların bilgileri aynı zamanda bu şirketlerinde olabilecek.

Hesabınızı silseniz de bilgiler silinmeyecek!

Varsayalım ki Pebble kullanıcısı olmaktan vazgeçtiniz ve hesabınızı sildiniz. Pebble‘ın yeni gizlilik ilkesine göre bu bilgiler kesinlikle silinmeyecek. Pebble bu bilgileri yeni iş geliştirmede, yasal durumlarda ve anlaşmazlık durumlarında kullanabilmek adına saklayabilecek.

Yok artık!

Sonuç olarak Pebble‘ın bu ilkeleri güncellerken vermiş olduğu yasal durumlar haricinde kesinlikle bilgileriniz paylaşılmayacak başlığı, ilkelerin içine bakıldığı zaman tam da tersini ifade etmekte. Pebble yeni gizlilik ilkeleri başlığında bundan böyle kullanıcıların bilgilerini tamamını takip edip, neredeyse hepsini paylaşabilecek ve satabilecek.

Olacağı buydu!

Buradan da en son yapılan akıllı saatlerde kişisel bilgilerin güvenliği araştırmasında ortaya çıkan yüzde 82’lik hayır şirketlere güvenmiyoruz cevabı Pebble‘ın da gösterdiği üzere doğrulanmış oldu.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Erman Elmalı

Yurt Dışı alışveriş üstadı olan Erman yeni ürünler kadar kıyıda köşede kalmış teknoloji ürünlerinin de bağımlısı. Giyilebilir ürünlere ayrı bir ilgisi var, Bilgisayar Mühendisi adayı.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.