Akıllı Gözlükler 20 Yıl Sonra Hayatımıza Girecek!

Google X bölümünün başkanı Astro Teller, akıllı gözlüklerin geleceğine dair bazı tahminlerde bulundu. Astro Teller’e göre akıllı gözlükler 10 ile 20 yıl arasında bir süreden sonra hayatımıza girecek.

Google‘ın çılgın projeler ürettiği ve belki de hayata geçmeyecek projeler üzerinde çalıştığı bölümü Google X bilindiği üzere en son elle tutulur olarak Google Glass‘ı ortaya çıkarmıştı. Google Glass ortaya çıkalı yıllar olsa da akıllı gözlük hala resmi olarak satışa sunulmuş değil. TechCrunch‘a konuşan Google X başkanı Astro Teller ise akıllı gözlüklerin geleceği ile birlikte Google Glass‘ın neden satışta olmadığını açıkladı.

Astro Teller yaptığı açıklamada akıllı gözlüklerin 10 ile 20 yıl arasında dijital hayatta kullanılması ihtimalinin yüzde sıfır olduğunu belirtirken bu konuda ilerleme kaydedecek giyilebilir teknoloji ürünlerinin akıllı saatler olduğunu söyledi.

En erken tarih 2017 

Giyilebilir teknoloji ürünlerinin hala kullanıcının telefonunu, evini, arabasını ve bilgisayarını tanımadığının altını çizen Teller giyilebilir teknolojilerin alacağı yolun, kullanıcıların günlük durumlarını ve güncel ihtiyaçlarını karşılayacak daha akıllı ürünler olması gerektiğinin altını çizdi. Bu noktada sözü akıllı gözlüklere getiren Teller, akıllı gözlüklerin henüz emekleme aşamasında olduğunu bildiklerini söylerken 2017 yılına kadar ufak bir ivme kazanacağını tahmin ettiğini belirtti.

Astro Teller yaptığı açıklamada akıllı gözlükler için henüz erken dese de 2014 yılında biz birçok yeni akıllı gözlük gördük. Ancak akıllı gözlüklerin uçuk bir teknoloji olması ve bunun ürün fiyatına yansıması kullanıcıları etkileyen bir faktör. Bunun yanında akıllı gözlükler ile birlikte gelen kişisel hayatın gizliliği durumu var ki bu durumun da nasıl aşılacağı hala bilinmiyor. Buradan da Astro Teller‘in ön gördüğü 10 ile 20 yıl aralığı gayet mantıklı gözüküyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.