Mars’a Gidecek Aracı Hololens ile Yapacaklar

NASA, Microsoft Hololens ile Mars’a gidecek son aracı tasarlamak için kollarını sıvarken bir sürpriz de sanal gerçeklik meraklıları için gerçekleştirdi.

Microsoft’un sanal gerçekliği farklı bir boyuta taşıdığı ürünü Hololens, NASA çalışmalarında kullanılmaya hazırlanıyor.

NASA‘nın Mars gezegenine göndermeyi düşündüğü diğer aracın yapımında kullanılmak üzere Hololens’lere ihtiyaç duyulacağı açıklandı. Uzay ajansından yapılan açıklamada, mühendislerin bazı çizimleri ve modelleri görüş alanına ekleyen ProtoSpace isimli uygulamanın dahi tasarlandığını duyurdu.

Mars‘a daha önceden giden Curiosity aracından farklı olarak sadece taşıdığı ekipmanlar olacak olan yeni aracın 2020 projesi için olduğu 2012’de duyurulmuştu.

Bunu da Oku: Hololens’in Donanım Özellikleri Ortaya Çıktı

NASA mühendislerinin ProtoSpace uygulaması sayesinde uzay aracının yapımında kullanılacak malzemeleri önce Hololens sayesinde tasarlayıp ondan sonra denemenin işlerini çok daha kolaylaştıracağı ifade ediliyor. Böylece uzay aracı yapımında gecikme yaşanması ya da farklı aksaklıklar nedeniyle bitim süresinin uzaması gibi bir durum ortadan kaldırılmaya çalışılıyor.

Ayrıca son gelen haberlere göre NASA‘nın Mars gezegenini çok detaylı şekilde inceleyebilecekleri bir sanal gerçeklik uygulaması geliştirmeye başladığı da gelen haberler arasında…

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

3 comments

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.