Yeni işletim sistemi Android Wear’da çalışabiliyor

Yeni geliştirilen işletim sistemi AsteroidOS, daha şimdiden bazı akıllı saatlerde çalışarak üçüncü bir yazılımın hayatımıza girebileceğini müjdeledi.

Ücretsiz ve açık kaynaklı bir işletim sistemi olan AsteroidOS‘un bazı akıllı saatlerde çalışabildiği haberinin üzerine teknolojiseverler bu ürünün Android Wear‘ın yerini alabileceğini düşünüyor.

Bazı akıllı saat modellerinde gerçekleşebilen AsteroidOS‘un akıllı saate yüklenmesi ile yazılım üzerinde saat üzerinde daha fazla kontrole sahip olabiliyor. Gelişim sürecini devam ettiren AsteroidOS, LG G Watch‘a yüklenebilmesi ile görülebiliyor.

Bunu da Oku: Aileler bu akıllı saati çok sevecek

Yenii gelişmekte olan bu işletim sisteminde bazı eksikliklerin olduğunu da söylemekte yarar var. Kısıtlı Bluetooth imkanı, yazılımı başka saatlere aktarma, performans yükseltme gibi bir çok konuda hala fazla iyileşebilmiş değiller. AsteroidOS ekibinin ilk aşamada yardım almak istediği konuların ise Ayarlar, ajanda, hava durumu, alarm, kronomoetre ve zamanlayıcı fonksiyonları ile ilgili olduğunu söyleyelim.

Arayüzünden yazılım geliştirme kitine kadar tamamen Open Embedded, QT5 ve QML üzerine kurulmuş olan bu işletim sisteminin geliştirmeleri tamamlandığında akıllı saatler için alternatif bir işletim sistemi olması bekleniyor. Üçüncü bir işletim sisteminin çıkması ise her iki büyük firmaya uyumlu ürünlerin çıkacağına da bir başka işaret olabilir.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.