NASA, Astronot’lar için Akıllı Saat Uygulaması Geliştirecek!

NASA, astronotların uzay istasyonlarındaki çalışmalarını kolaylaştırmak için bir akıllı saat uygulaması geliştireceğini duyurdu. Uygulamanın arayüzü ise Freelancer üzerinden yarışma olarak başlatıldı.

Dünya için uzay işleri ile ilgilenen NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) işlerin uzayda ve uzay istasyonlarından daha kolay yapılabilemsi için sürekli yeni teknolojiler geliştiriyor ve gelişen teknolojileri de bu işlerinde kullanıyor. NASA‘da bunun son örneği ise Microsoft’un geliştirmiş olduğu artırılmış gerçeklik gözlüğü HoloLens’i uzaya göndermesi olmuş ancak SpaceX’in roketi Falcon 9’un patlaması ile bu proje başka bahara kalmıştı.

Bunu da Oku : Falcon 9 ile HoloLens da Patladı!

NASA, uzaydaki çalışmaları kolay hale getirecek teknolojinin giyilebilir ürünlerde olduğunu düşünüyor olacakki şimdi de astronotlar için bir akıllı saat uygulaması geliştireceğini duyurdu. Freelancer sitesi üzerinden uygulama arayüzü için bir yarışma başlatan NASA, 4 hafta açık kalacak yarışmada istekleri doğrultusunda en kullanışlı ve en basit arayüzü 1500 dolar ile ödüllendirecek.

Her şey astronotlar için

NASA’nın Samsung Gear 2‘nin referans alınarak geliştirilmesini istediği arayüz tasarımlarında istediği 4 ana başlık bulunuyor. Bu başlıklar içerisinde ise astronot ekibi için geçmiş ve gelecek programının gösterildiği bir zaman akışının yer alması, renklerine göre uyarı ve ikazlar verebilmesi, anlık olarak zemin ile sesli ya da görüntülü olarak iletişimde bulunulabilmesi, işlemler ya da bir sonki adım için zamanı gösterebilen bir sayacın bulunması yer alıyor.

Belirtilen tüm bu özelliklerin tek bir uygulama içerisinde olmasını isteyen NASA aynı zamanda bilgiler ufak ekranda yer alacağı için yazıların bu duruma göre tasarlanmasını da istiyor. Astronotlar için akıllı saat uygulamasının detaylarına ve NASA‘nı vermiş olduğu bilgilere Freelancer üzerinden bakabilirsiniz.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz