Akıllı Dövme Projesi Gerçekleşti! İşte ilk görüntüler

Akıllı telefon, akıllı yüzük, akıllı küpe derken bu kez akıllı dövme üzerinde çalışmalar devam ediyor. Proje ile sadece teninize temas ederek parmağınızı kontrol cihazı yapabileceksiniz.

Massachusetts Instıtute Of Technology (MIT) ve Microsoft işbirliğinden akıllı dövme projesi ortaya çıktı. Artık kolunuzdaki dövme ile akıllı ürün deneyimi yaşayabileceksiniz.

Kullanıcıların vücutlarında yer alan dövmeler artık sadece güzel görünüm için oldukları yerde durmayacak. Yeni geliştirilen teknolojide akıllı dövmeler artık kullanıcısına teknolojik kolaylıklar sağlayabilecek.

DuoSkin adı verilen akıllı dövmeler MIT ile Microsoft Resarch ekipleri tarafından tasarlandı. İki farklı arayüze sahip bu geçici dövmelerin en önemli özellikleri ise akıllı cihazlarla olacak entegrasyonu.

jewelry_v2

Akıllı dövmelerin Akıllı telefon, tablet, masaüstü bilgisayar gibi platformlara giriş sağlayabilecek bir düğme ya da uzaktan kontrolü sağlayabilecek bir kumanda aracılığı görebileceği belirtiliyor. Akıllı dövmenin bir diğer özelliği ise kullanıcıların vücut ısılarıne reaksiyon göstermesi olacak.

Bunu da Oku: Son Biohacker Eğlencesi Deri Altına LED

Vücudun ısınma ve soğumasına bağlı olarak renk değiştirebileceği belirtilen dövmeler uzaktan kumanda şeklinde kullanılabilir.

banner_crop_v2

Yapılan araştırmalar sonucunda akıllı dövmelerin insan vücuduna kolayca entegre edilebileceği belirtilirken çalışma ekibinin liderlerinden Cindy Hsin-Liu Kao yaptığı açıklamada akıllı dövmenin detaylarını anlattı.

Cindy Hsin-Liu Kao, akıllı dövme formundaki bu çalışmanın farklı şekiller ve renk tercihleri ile hizmet edebileceğini söyledi. Yüzük ya da bileklik gibi daha farklı tipte olabileceği belirtilen akıllı dövmeler, çok daha farklı şekillerde de karşımıza çıkabilir.

Ürünün piyasaya ne zaman çıkacağı ya da akıllı dövme projesinin tamamlanıp ne zaman ticari bir atağa dönüşeceği ise henüz netlik kazanmış değil. Yukarıdaki videoda çalışmaların görüntülerini izleyebilirsiniz.

3class_thermo

Etiketler akıllı dövme

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.