GDC 2016’nın Giyilebilir Teknoloji Özeti!

Bu yıl 14-18 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen Oyun Geliştiricileri Konferansı birçok giyilebilir teknoloji haberine de imza attı. İşte, GDC 2016’nın giyilebilir özeti.

Bu yıl San Francisco’da 14 – 18 Mart tarihleri arasında gerçekleşen Game Developers Conference yani Oyun Geliştiricileri Konferansı sadece oyunlara değil oyunlar için geliştirilen birçok giyilebilir teknoloji ürününe ve teknolojine de ev sahipliği yaptı.

Buna da Göz at! GDC 2016 Giyilebilir Teknoloji Haberleri!

Biz de meraklıları için GDC 2016 da yaşanan giyilebilir teknoloji ürün, yenilik ve olaylarını derledik. İşte, GDC 2016‘nın giyilebilir teknoloji açısından görünüşü.

Valve ilk sanal gerçeklik oyununu tanıttı

HTC ile birlikte ortak geliştirdikleri sanal gerçeklik gözlüğü için büyük yatırımlar yapan Valve, GDC 2016’da HTC Vive için ilk sanal gerçeklik oyununu duyurdu. The Lab isimli bu oyun Valve’in popüler oyunu Portal’ın bir demosu şeklinde.

AMD şov yaptı!

GDC 2016’nın giyilebilir teknoloji ayağını AMD sırtladı desek yanlış olmaz. Firma giyilebilir teknoloji, sanal gerçeklik ve işbirlikleri haberleri sahneden hiç inmedi. AMD’nin en dikkat çeken olayı ise hepsi bir arada olarak geliştirilen sanal gerçeklik gözlüğü Sulon Q oldu. 

İşlemci ve grafik kartı üreticilerine gövde gösterisi yapan AMD bu etkinlikte sanal gerçeklik pazarının donanım olarak yüzde 83‘lük kısmının kendisinde bulunduğu duyurdu. Buradan gaza gelen AMD sanal gerçeklik gözlükleri için en iyi performans iddiası ile Radeon Pro Duo isimli bir ekran kartı tanıttı. AMD, GDC 2016’daki şovunu Yerli kardeşlerin oyun firması Crytek ile yapılan sanal gerçeklik ortaklığını duyurarak bitirdi.

Epic Games, sanal gerçeklik oyun geliştirici kitini tanıttı

Unreal Engine’ın yaratıcısı olan Epic Games sanal gerçeklik gözlükleri için geliştiricilerin kolay bir şekilde oyun geliştirebilmesi için tasarladığı yeni oyun motoru Unreal Editor’u GDC 2016‘da görücüye çıkardı. Kit henüz son sürümde değil ancak şimdiden büyük ilgi ile karşılandı.

Palmer Luckey “başarısızlık” açıklaması?

Sanal gerçeklik firması Oculus’u 2 milyar dolar karşılığında Facebook’a satan Palmer Luckey, GDC 2016‘da hem sanal gerçeklik hem de oyun dünyası için önemli açıklamalarda bulundu. Sanal gerçeklik çok hızlı ilerlediğini bunun sonucunda birçok başarısızlık olacağını belirten Luckey oyun geliştiricilere de sanal gerçeklik için çok hızlı adım atmamaları gerektiğini söyledi.

Intel’den sanal gerçeklik başlığı açıklaması!

Ünlü işlemci devi Intel, GDC 2016‘da oyunlar için yeni donanımlar ve yeni teknolojilerden bahsederken sanal gerçeklik iddialarını yalanlamayı da unutmadı. Kısa vadede bir sanal gerçeklik başlığı üretmeyecekleri ve henüz böyle bir çalışmanın da olmadığını belirten Intel, ikinci ve üçüncü nesil sanal gerçeklik başlıkları için belki ifadesini kullandı.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.