Android Wear’dan Apple Watch’a Özenti

Apple, akıllı saati Watch’da iOS8 yerine farklı bir arayüz tanıtınca tüm dikkatleri üzerine çekti. Android cephesi de boş durmadı ve bu arayüzü Android Wear’a uyarladı. İşte, Android’de ki Apple Watch.

Apple, giyilebilir teknoloji ürünleri için tanıttığı akıllı saati Watch ile bir çok ters köşe yapmıştı. Bunlardan biri de cihazın kullandığı işletim sistemi ve bu sistemin arayüzüydü. Bu farklılıkları ile ön plana çıkan ürün her kesimden insanın dikkatini çekti. Boş durmayan Android cephesi ise bu arayüzü Android Wear işletim sistemine uyarladı.

Başka bir işletim sisteminde olupta Android‘de olmayan neredeyse hiçbir şey yok. Android’in bu özelliği giyilebilir işletim sistemi Wear‘a da geçmiş olacak ki aynı özellik onun içinde geçerli. Başka platformlarda herhangi bir farklılık çıktığı zaman anında Android Wear için geliştirilebiliyor. Apple Watch’ın arayüzünün kısa bir sürede Android Wear için geliştirilmesi de bunun bir göstergesi.

Android Wear için geliştirilen bu arayüzün ismi ise Pear. Google Play Store üzerinden indirilebilen Wear Face uygulaması sayesinde cihazlara yüklenebilen bu arayüz hem kare hem de yuvarlak ekranlı akıllı saatlerde çalışabiliyor. İçerisinde sadece Apple Watch arayüzü bulunmayan ve bir çok arayüz bulunan bu uygulamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.