Google’ın Giyilebilir Teknolojileri Alphabet’in Neresinde?

İnternet ve teknoloji devlerinden Google geçtiğimiz gün Alphabet isimli yeni bir yapının bir parçası haline geldi. Peki firmanın Glass, Cardboard gibi giyilebilir teknoloji ürünleri bu yapının neresinde?

11 Ağustos yani dün teknoloji dünyasına adını altın harflerle yazdıran bir gün oldu. Bunun sebebi ise hayatına bir arama motoru olarak başlayan ancak bugün büyük bir teknoloji ustası olan Google‘ın artık ana şirket olmaktan çıkıp “Aphabet” isimli yeni yapılanmanın bir alt şirketi haline gelmesi.

Google kurucularından Lary Page‘in yaptığı bir açıklama ile duyduğumuz Alphabet yapısı Google’ın içinde bulunan birçok şirketi ve Google’ın kendisini de kendine bağlayan ana şirket olurken Google’ı 7 ana şirkete bölmüş oldu. Bölünen şirketlerin her birinin başına ayrı birer CEO gelecekken şirketlerden hala en büyüğü Google ve CEO‘luk görevine ise Sundar Pichai getirildi. Bu sayede işleyişte daha hızlı ve aktif olması beklenen Google şirketleri diğer yapılardan bağımsız olarak da çalışabilecek.

Buraya kadar her şey güzel ancak yapılanma yeni olduğu için bazı bilgiler ise henüz açıklanmış değil. Açıklanmayan bilgiler arasında ise geleceğin teknolojiler arasında gösterilen giyilebilir teknoloji ürünleri bulunuyor. Örneğin Google Glass‘ın ayrı bir alt şirket mi yoksa 7 ana şirketten birine mi bağlı olduğu ya da giyilebilir işletim sistemi Android Wear‘ın Google çatısı altında mı kalacağı yoksa onun da ayrı bir alt şirkete mi bölüneceği henüz bilinmiyor. Ancak bu ürünlerin şuan hangi bölümlerde olduğunu tahmin etmek zor değil.

alphabet

Önce Google’ın giyilebilir teknoloji ürünleri arasında neler olduğuna bakalım. Google Glass, Android Wear, Google Cardboard, Google Jump VR, Kontakt Lens gibi ürünler yer alıyor. Bunlardan Kontakt Lens ürünü sağlık odaklı Calico biriminde, Android Wear giyilebilir işletim sistemi ana Google biriminde, Google Glass, Cardboard, Jump VR gibi yenilikçi ürünler ise Google X biriminde yer alıyor.

Şimdilik bu şekilde bir yer edinen bu giyilebilir teknoloji ürünleri Alphabet’in yapısı bakımından ayrı ayrı alt şirketlere bölünebilir. Alphabet‘in yapısı ve işletişi hakkında bilgi almak için abc.xyz sitesine göz atabilirsiniz.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.