Apple, iWatch için Geliştirici Kitini Dağıttı

Apple’ın yarın tanıtılması öngörülen akıllı saati iWatch için detaylar gelmeye devam ediyor. Sağlam kaynaklardan gelen detaylara göre Apple, büyük geliştiricilere üçüncü parti uygulamalar için Watch geliştirici kitini dağıttı.

Uzun süredir üzerinde konuşulan ve yarın tanıtılıp tanıtılmayacağı hala kesin olmayan iWatch için sağlam bir haber geldi. 9to5mac sitesinin haberine göre Apple, sektördeki büyük üçüncü parti uygulama geliştiricilerine iWatch SDK‘sını göndermiş durumda. Resmi sürümden bir önceki sürüm olarak adlandırılan bu SDK çeşitli gizlilik anlaşmalarına da sahip.

Habere göre SDK‘nın gönderildiği büyük geliştiriciler arasında Facebook gibi isimler yer alıyor. Hali hazırda iOS 8 optimizesini tamamlayan Facebook, şuan iWatch için farklı bir bildirim sistemi olan bir uygulama için kolları sıvamış durumda.

Apple’ın böyle bir hamle yapıp büyük geliştiriclere SDK göndermesinin amacı ise iWatch tanıtımında geliştirilen bu uygulamalar ile birlikte iWatch’ın yapabileceklerini göstermek. Apple bu durumu ilk iPhone‘da gerçekleştirmese de iPad ve yeni iPhone tanıtımlarında gerek oyunlar gerekse farklı uygulamalar ile sık sık göstermişti.

Apple’ın yollamış olduğu SDK‘nın yapabilecekleri arasında ise iO8 ile gelen yeni özellikleri kullanabilme, HealthKit ve HomeKit API’leri ve çeşitli widgetlar ile iOS cihazlar ile iWatch bağlantısının uygulamalar için kurulması yer alıyor.

Yarınki etkinlikte yüksek ihitmal ile tanıtılacak olan iWatch’ın 2015 yılında piyasada olacağı tahmin ediliyor. Bu zamana kadar da bir çok üçüncü parti uygulamanın geliştirileceği düşünülen iWatch’ın ödeme sistemleri için de bir farklılık getirmesi beklenenler arasında.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.