Moto 360 Neden 2 Saat 25 Dakikada Tükendi?

Moto 360 tanıtımı ve satışa çıkmasının ardından sadece 2 saat 25 dakika içerisinde tüm stokları tüketti. Peki Motorola Moto 360’ın bu kadar kısa bir süre içerisinde tüm stokları tüketmesinin nedeni ne olabilir?

Biraz nostalji yaparak 5 ay öncesine gidersek Motorola’nın Moto 360 isimli bir akıllı saat üzerinde çalıştığını yeni yeni duyuyoruz. Samsung ne tasarımında ne de özelliklerinde fazla bir değişiklik bulunmayan Tizen işletim sistemine sahip Gear 2’yi piyasaya yeni sürmüş. Sony SmartWatch, LG G Watch derken akıllı saatler yavaş yavaş duyuluyor.

5 ay önce kimi marka ikinci saatini çıkarırken kimi markada ilk saati için çalışıyodu. Ancak piyasada olan tüm ürünler günlük hayatta kullanılan saat tasarımlarının dışında diktörgen bir yapıya sahipti. Bunun sebebi ise Samsung‘un akıllı saat ismini duyar duymaz ardı ardına tasarımdan zerre nasibini almamış diktörgen yapıda saatler çıkarmış olmasıydı. Hal böyle olunca diğer firmalarda buna benzer saatleri piyasaya sunmak zorunda kalmıştı. Ancak Motorola bu furyaya katılmayıp daha önceden akıllı saati Moto 360‘ın yuvarlak bir tasarıma sahip olacağını belirtmişti.

Moto 360’ı siz tasarlayın

İlk olmamasına rağmen Motorola tarafından gelen yuvarlak bir tasarıma sahip akıllı saat 7’den 70’e herkesin ilgisini çekmişti. Motorola’nın ardından bu saat için bir tasarım yarışması başlatması ise Moto 360‘ın popülerliği için tuz biber oldu. Ortaya çıkan tasarımlar Moto 360’ın ne kadar farklı bir ürün olacağının ilk sinyalini vermişti. Yuvarlak bir kasa ile şık bir ürün ortaya çıkaran Motorola artık Samsung‘dan bayrağı almış bundan sonra gelecek ürünler için bir yol gösterici olmuştu. Bu da hangi firma bir akıllı saat tanıtırısa tanıtsın içerisinde Moto 360‘ın isminin geçmesi anlamına geliyordu ve nitekim öylede oldu.

moto 360 2

Bu durumun kendi kendine gelişen değilde bir pazarlama hamlesi olduğu ve Motorola markası için yaratılmaya çalışılan bir algı olarak görüldü. Bunun üstüne bir sürü teori üretilmiş olsada, Moto 360 öyle yada böyle bir şekilde artık tüm akıllı saatlerin içine girmişti. LG’nin yuvarlak tasarıma sahip yeni akıllı saati G Watch R ise buna en iyi örnek. Ne zaman LG G Watch R‘ye dair bir haber görsel başlık ve içerik genel de şu şekilde oluyordu: “LG’den Moto 360 Benzeri Akıllı Saat”.

Kısacası artık akıllı saatler ya Moto 360’a benziyordu yada Moto 360′ a benzemiyordu.

Moto 360 tanıtıldı

Her geçen gün Moto 360 için yeni bir haber geliyor gelmese de bir akıllı saat haberinde ismini duyuyorduk. Nihayet beklenen gün geldi ve Motorola Moto 360 tanıtıldı. Ürün Gorilla Glass ekrana sahipmiş, ürünün TI OMAP 3 işlemcisi varmış, kablosuz olarak şarj edilebiliyormuş bunların hepsi bir kenara atıldı ve görenler ağzı açık bir şekilde tasarıma ve saatin şıklığına takıldı. Halbuki kablosuz şarj denilen teknoloji zımbırtısı akıllı telefonlarda tanıtıldığı zaman günlerce haftalarca konuşulan ve o ürünü ön plana çıkaran bir olay ancak Moto 360’ta bu duruma göz ucu ile bakıldı.

Tanıtımın ardından Motorola sitesi Best Buy ve Google Play gibi servisler üzerinden satışa sunulan Moto 360 dayanamayıp 2 saat 25 dakikada stokları tüketti. Satış yapılan tüm servisler stok tükendi mesajı verirken hemen Motorola’nın ne kadar az bir stok tuttuğu üzerine teoriler üretilmeye başlandı. Kimse de demediki, Motorola tuttuğu bu stoğun 3 katını tutsaydı bu akıllı saat 7 saat 15 dakikada tükenecekti. Evet tükenecekti neden mi, çünkü stok bittikten sonra etrafta çılgınlar gibi Moto 360‘ı bekleyen bir kamyon insanın olduğunu gördük. Hatta Moto 360, Moto 360 diye bağıranların olduğu bile gözlenmiş.

Motorola Moto 360 Dün Tanıtıldı, Bugün Bitti

Uzun lafın kısası

Moto 360 tasarımı ve şıklığı sayesinde önce gönüllere sonrada diğer akıllı saatlerin içine girdi. Bu da ürünün popülerliğinin bir anda artmasına sebep oldu. Motorola’nın gözle görülmeyen pazarlama taktikleri sayesinde de ürün satışa sunulmasından 2 saat 25 dakika sonra stokları tüketti. Ürün Best Buy’ın verdiği bilgilere göre 14 Eylül‘de tekrar stoklara girecek ancak pazarlama stratejisi olarak ürünün stokları yeterince vardı ve Motorola stokları bilerek kapattı kim bilir bide böyle düşünmek lazım.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.