Apple Watch Kaç Adet Sattı?

2 gün önce Apple’ın 2015 yılı üçüncü çeyrek mali raporunu açıklayan Tim Cook, Apple Watch’un satış sayısını açıklamasa da analistler çeyrek raporundan akıllı saatin satış sayısını çıkardı.

Apple CEO’su Tim Cook 2 gün önce yaptığı bir toplantı ile Apple’ın 2015 yılı üçüncü çeyreği için mali raporları açıkladı. Cook’un verdiği bilgilere göre Apple’ın bu çeyrekte toplamda 49.6 milyar dolar geliri ve 10.7 milyar dolar net karı var. Bu gelirin büyük çoğunluğu 47.5 milyon iPhone, 10.9 milyon iPad, 4.7 milyon Mac satışından ve kalan kısmı yani 2.6 milyar doları ise diğer kategorisi altındaki iPod, Beats, Apple TV ve Apple Watch‘tan geliyor.

Yüzde 94’ü her gün kullanıyor!

Peki bu diğer kategorisi altındaki 2.6 milyar dolarlık satışın ne kadarı merakla beklenen Apple Watch’a ait sorusunun cevabı ise Tim Cook tarafından toplantıda verilmedi. Tim Cook‘un toplantıda Apple Watch’a dair yaptığı 2 açıklama oldu. Bu açıklamalardan ilki firma olarak Apple Watch‘un satış rakamlarını birkaç çeyrek açıklamama kararı aldıkları olurken ikincisi ise Apple Watch’un kendilerini mutlu ettiğini ve kullanıcıların yüzde 94‘ünün akıllı saatlerini her gün kullandıklarını belirtmesi oldu.

Tim Cook, Apple Watch satış sayısını açıklamamış olabilir ancak analistler hemen kolları sıvadı ve diğer kategorisi altındaki ürünleri mercek altına alarak akıllı saatin ne kadarlık bir satış yaptığını yaklaşık bir değer ile açıkladı. iPod satışlarının düşüşünü ve Beats‘in ayrı satışlarını göze alarak hesaplanan tabloda Apple Watch’un satış sayısı 2.5 ile 3 milyon arasında bir yerde bulunuyor.

Turley Muller’in 2.85 milyonu doğru mu?

apple-watch-fortune

Geçtiğimiz günlerde Fortune da içerisinde 27 analiz firmasının yer aldığı üçüncü çeyrek için Apple Watch satış sayısı tahminleri tablosunu yayınlamıştı. Bu tabloya göre Apple Watch’un ortalama satış sayısı 4.07 milyon olurken dün itibari ile uzmanların tahmini olan 2.5 ile 3 milyon arasında giren tek firma ise 2.85 milyonluk tahmini ile Turley Muller isimli firma oldu.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

2 comments

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.