Apple Watch SDK’sı Duyuruldu!

Apple, WWDC 2015 etkinliğinde Apple Watch için native uygulamların geliştirilebileceği SDK – geliştirici kitini duyurdu. İşte, Apple Watch geliştirici kitinden detaylar.

Apple‘ın dün akşam gerçekleştirdiği geliştirici konferansı birçok yeniliğe ev sahipliği yaparken en çok dikkat çeken konulardan biri de Apple Watch için duyurulan SDK – geliştirici kiti oldu. Bunun sebebi ise bu geliştirici kiti sayesinde geliştiriciler sadece Apple Watch’a özel uygulamalar geliştirebilecek. Yani bugüne kadar iPhone‘un bir alt kolu olarak geliştirilen Apple Watch uygulamalarının pabucu dama atılacak.

Apple, etkinlikte Apple Watch için 1 milyondan fazla uygulama geliştirildiğini duyurdu ancak bu uygulamaların tamamın iPhone için geliştirilen uygulamaların akıllı saat ekranına uyarlanmış halleri olduğu için çok gelişmiş yapılara sahip değillerdi. Şimdi ise Apple’ın duyurduğu bu SDK, Apple Watch’un Taptic Engine, Digital Crown, ivmeölçer, nabız ölçer ve GPS gibi sensörlerin geliştiriciler tarafından kullanım izni sunuyor olacak. Bununla birlikte Apple Watch üzerinde iPhone’dan bağımsız ve bugüne kadar görmediğimiz uçuk kaçık uygulamları görebileceğiz.

Apple‘ın etkinlikte bu native uygulamalar için verdiği ilk örnekte Ping isimli bir uygulama yer aldı. Bu uygulama akıllı saatin ivmeölçerini kullanarak golf oynayan kullanıcıların kol hareketinden topa uygulanan şiddeti hesaplayabiliyor ve bu sayede topun çıkış hızını da hesaplayabiliyor. Etkinlikte örnek verilen diğer uygulama Vine oldu ve yine SDK’nın verdiği izinler doğrultusunda Apple Watch üzerinden kısa videoların oynatılabileceği de gösterilmiş oldu.

Apple, watchOS 2‘yi beta olarak geliştiricilerin kullanımına sundu ancak geliştirici kitini ne zaman yayınlayacak henüz bir açıklama gelmedi. SDK yayınlandıktan sonra ilk native uygulamaları ve beraberinde ilginç fikirleri de görebileceğiz.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.