Volvo’dan Hayat Kurtaran Akıllı Kask Sistemi!

Ünlü otomobil üreticisi Volvo, Şehir Güvelik Sistemleri adı altında geliştirdiği ürün ve servisleri CES 2015’te tanıtacak. Tanıtılacak bu ürünlerden biri de akıllı kask sistemi.

Otomobillerde güvenlik denince akla ilk gelen marka olan Volvo, güvenlik konusunda sadece araçlarındaki kişiler için değil araç dışındaki kişiler için de güvenlik sistemleri geliştiriyor. Bu kapsamda başlatmış olduğu Şehir Güvenlik Sistemleri projesi içerisinde birçok ürün ve servis geliştirecek olan Volvo, geliştirilen ilk ürünü ortaya çıkardı.

Volvo‘nun Şehir Güvenlik Sistemleri için , bisiklet ve spor ekipmanları üreticisi POC Sports ve teknoloji şirketi Ericsson ile işbirliği yaparak geliştirdiği ilk ürünü bisiklet kullanıcıları için bir akıllı kask. Tasarım olarak standart bir kaska benzeyen bu ürün içerisindeki teknoloji ile standart kasklardan ayrılıyor. Ürünün içerisinde bulunan teknoloji ise kullanıcısının telefonu ile iletişime geçerek konum belirten ve bu konumunda Volvo araçları tarafından fark edilmesinden oluşuyor.

Kör noktalar engel değil

Bulut tabanlı çalışan bir sisteme sahip olan bu akıllı kask, Bluetooth yardımı ile akıllı telefondan konum alarak Volvo araçlarına iletiyor. Bu bilgileri alan Volvo araçları da kör noktalarda, akan trafikte ve fark edilemeyecek yerlerde kask sahibinin konumuna göre titreşim ile uyarı gönderiyor. Bu sayede de olası bir bisiklet ve araba kazası engellenmiş oluyor.

Tamamen konum bazlı olarak çalışan bu sistem aslında çok basit bir fikir olarak görünse de Volvo‘nun hayata geçirmesi ile birçok kazayı engelleyecek bir sistem. Gerçek bir demosunu CES 2015‘te göstereceğini açıklayan Volvo, giyilebilir teknolojilere olan merakını da bu sayede göstermiş oldu.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.