Astronotlar Microsoft HoloLens’i Uzayda Deniyor!

NASA, Microsoft HoloLens’i uzay araçlarının ve uzay istasyonlarının tamirinde kullanmaya başladı. Gelen tepkiler ise durumun oldukça heyecanlı olduğunu gösteriyor.

NASA, geçtiğimiz yılın sonunda Astronotların hem yerde hem de uzayda sanal ve artırılmış gerçeklik gözlükleri kullanacağını ve bu durumda ilk ürünün PlayStation VR olacağını açıklamıştı. Ancak durum değişmiş olacakki NASA’nın bu işlemler için Microsoft HoloLens‘i kullandığı ortaya çıktı.

Bunu da Oku : NASA Uzayda PlayStation VR Kullanacak!

Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda görevli bir astronotun attığı bir tweet ile ortaya çıkan durum Microsoft’un uzay ihalesini de aldığını gösteriyor. NASA ise HoloLens ile uzayda bulunan astronotların hem uzay araçlarında hem de uzay istasyonlarında yaptıkları tamirleri kolaylaştırmak ve ekip iletişimini en verimli hale getirmek istiyor.

NASA’nın astronot iletişiminde Skype kullandığı biliniyor ancak Skype’ın sadece seli iletişim sağlaması ekip üyelerinin bir işine yaramıyor. HoloLens‘in artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde mekan dışında bulunan bir astronot oradaymış gibi araç üzerindeki işlemleri gerçekleştirebiliyor. Bu da astronotların uzaydaki işlerini kolaylaştırdığı gibi astronotların güvenliğini de yüksek seviyeye çıkarıyor.

NASA’nın hem HoloLens ile hem de benzer teknoloji ürünleri ile astronotları yerde çok daha iyi bir şekilde eğiteceği ve bu eğitiminde astronotları uzayda daha verimli hale getireceği bekleniyor. Bakalım önümüzdeki zamanlarda NASA‘dan hangi giyilebilir teknolojiler kullandığını göreceğiz.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Erman Elmalı

Yurt Dışı alışveriş üstadı olan Erman yeni ürünler kadar kıyıda köşede kalmış teknoloji ürünlerinin de bağımlısı. Giyilebilir ürünlere ayrı bir ilgisi var, Bilgisayar Mühendisi adayı.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.