NASA, VR Gözlük Kullanma Hazırlığında

NASA, uzay projelerinde kullanmak için Play Station VR ile işbirliği içerisinde…

Amerikan Uzay Dairesi Başkanlığı‘nden yapılan açıklamada yakında satışa da çıkmış olacak Play Station VR ile ilgili önemli bir proje yürüttükleri belirtildi. İddialara göre Sony‘nin bu sanal gerçeklik gözlüklerini NASA uzaya gönderdikleri robotları dünyadan kontrol etmek için kullanılabileceği ifade edildi.

Tamamen oyun ve hobi amaçlı üretilen Play Station VR‘ın astronotlar için de oldukça kullanışlı bir alet olabileceği düşünülüyor. NASA‘nın kullanmak istediği Play Station VR’ın daha önceden de iş kolları için de bilgisi sızmıştı.

Bunu da oku: Project Morpheus, PlayStation VR İsmi ile Geliyor!

Bir kaynaktan yapılan tahminde ise NASA’nın şu sıralar en çok üzerinde durduğu Robonaut 2 adlı robotu üzerinde bu teknolojinin uygulanmak istenmesi. Robonaut 2, geliştirilmiş hareket kabiliyeti sayesinde insandan daha başarılı şekilde komutları yerine getirebilmesi ile biliniyor. Gözlük sayesinde kendisine yüklenecek hesaplamalar ve planlar uzaya gitmeye gerek kalmadan gerçekleştirilebilecek.

Öte yandan VR gözlükler astronot yetiştirme konusunda da eğitim sürecini hızlandıracak bir etken olarak düşünülüyor. Bu gelişmeler ışığında NASA’nın VR gözlük araştırmalarından vazgeçmeyeceğini kanıtlanmış oluyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

2 comments

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.