SteamVR, macOs ve Linux’a Geliyor

Valve, sanal gerçeklik platformu SteamVR’ın yakın zamanda macOS ve Linux tabanlı bilgisayarlar için de çıkış yapacağını duyurdu.Oyun dünyasının yakından tanıdığı bir isim olan Valve son zamanlarda yaptığı sanal gerçeklik yatırımları ile adını sıkça duyuruyor. Özellikle Steam platformunda yaptığı yenilikler sanal gerçeklik servis ve uygulamaları için tek adres oldu. Ancak firma bu adresin şuan sadece Windows tarafında olduğunu ve yakın zamanda macOS ve Linux için SteamVR’ın geleceğini duyurdu.

Bunu da Oku : VR Oyunlar için Valve ve Microsoft İşbirliği

Piyasada bulunan birçok sanal gerçeklik gözlüğü Windows tabanlı cihazlar ile çalışıyor. Apple’ın henüz sanal gerçeklik desteğini açıklamaması ve Linux cephesinden de herhangi bir duyuru gelmemesi Valve’in kendi adımını kendisinin atmasını sağladı. Steam VR‘ın macOS ve Linux’a gelmesi ile birlikte Valve bu pazardaki payını da kendisi oluşturmuş olacak.

Steam Dev Days etkinliğinde konuşan Valve yöneticilerinden Joe Ludwig, Steam VR’ın macOS ve Linux tarafına gelecek olmasının aslında kullanıcıların istekleri doğrultusunda ortaya çıktığını belirtti. macOS ve Linux kullanıcılarının Steam VR‘ı kendi platformlarına istemeleri ortaya çıkan bu fikrin yakın zamanda hayata geçeceğini belirten Ludwig bazı Linux dağıtımlarında Steam VR’ın kullanılabilir hale geldiğini de duyurdu.

Geliştiriciler için de ufak bir bilgi veren Ludwig Windows tarafında Steam VR için Microsft Directx API kullanıldığını ancak macOS ve Linux tarafında Vulkan API’ın kullanılacağını belirtti. Geliştiricilerin kendilerini buna göre hazırlamasını söyleyen Ludwig, macOS ve Linux için Steam VR’ın ne zaman çıkacağını ise henüz belirtmedi.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.