BKM’den Google Glass ile Ödeme Devri!

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) dün yapmış olduğu bir basın toplantısı ile BKM Express için geliştirilen yeni bir ödeme sistemini tanıttı. Yeni ödeme sistemi Google Glass ile çalışıyor.

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ve alışverişlerde nakit yerine kartların kullanılmasına dair ürünler geliştiren bir firma olan Bankalararası Kart Merkezi (BKM) dün yaptığı bir basın toplantısı ile firmanın yeni ödeme sistemini ve bu sistemi geliştiren birimi duyurdu.

Yapılan basın toplantısında duyurulan ilk servis BKM‘nin yeniliklerini ve girişimlerini ortaya çıkaracak olan BKMLab isimli bir departman. Bu departmanın ilk ürünü ise BKM Express‘in Google Glass ile birlikte kullanılmasını sağlayan bir uygulama. BKMLab tarafından geliştirilen bu uygulama herhangi bir mekandayken ödemelerin Google Glass‘a sesli komut veya göz kırpma yöntemi ile yapılabilmesini sağlıyor.

Göz kırparak kahve ısmarlama devri!

BKM Genel Müdürü Soner Canko tarafından basına tanıtılan uygulamanın QR kodlu ve 2 adımlı bir güvenlik mekanizması bulunuyor. Ödemeler yapılmadan önce uygulamaya QR kodun okutulması ve ardından 2 adımlı güvenlik mekanizmasının geçilmesi gerekiyor. Burada devreye giren sesli komut veya göz kırpma işlemi ise ödemelerin tamamlanmasını sağlıyor.

Henüz Türkçe bilmeyen Google Glass‘da ödemeler için İngilizce konuşmak gerekirken bu ödeme sistemi ile en fazla 50 TL ödenebilecek. BKM’nin BKMLab ile giyilebilir teknolojilere adım atması giderek gelişecek bir sistemini habercisi. BKMLab muhtemelen Google Glass‘ın ardından akıllı saatler ve akıllı bileklikler üzerinde de çalışacaktır.

Kaynak: webrazzi

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.