Burger King, Apple Watch Uygulamasını Duyurdu Ama?

Popüler fast food markası Burger King, Apple Watch uygulamasını duyurarak Burger King severlere ulaşabileceği yeni bir mecra daha oluşturdu.

Hep teknoloji firmalarından konuşuyoruz ancak günümüzün gerektirdiği teknolojiyi yakından takip etme durumu diğer alanlarda hizmet veren firmaları da etkiliyor ve bu firmalara rakiplerini geçmek için her gün yeni bir teknolojiyi kullanmaya başlıyor. Bu durumun son örneği ise dünyaca ünlü fast food markası Burger King oldu.

2015 yılının başlarında hem iOS hem de Android uygulamasını duyuran Burger King şimdi ise Apple’ın akıllı saati Apple Watch için sipariş uygulamasını duyurdu. Apple Watch sahibi kullanıcıların 5 adımda kullanabileceği belirtilen uygulamada sipariş 5 adımda tamamlanıyor. Öncelikle iPhone üzerinden menüleri oluşturan kullanıcılar ardından Apple Watch üzerinden bu menülerden seçip, adresi onaylayıp, ödeme şeklini seçerek siparişi tamamlıyor.

burger-king-apple-watch2

Yukarıda bulunan açıklamanın içeriği Burger King‘in yaptığı basın bülteni açıklamasından. Aslında geçtiğimiz Cuma günü duyurulan bu uygulamayı bugün duyurmamızın sebebi hem markanın yaptıklarını hem de kullanıcıları biraz incelemek içindi. Çünkü Burger King bu uygulamasını internet üzerinde bloglar, haber siteleri ve sosyal mecralarda tamamen reklam olarak yayınlattı. Yaptığım incelemeler sonucunda ise buradan birkaç sonuç çıkardım.

iPhone olmadan bir hiç!

Birincisi uygulama tek başına hiçbir işe yaramıyor. Yani bir iPhone olmadan uygulama üzerinde hem menü seçmeniz hem de adres oluşturmanız mümkün değil. Bunları iPhone üzerinde oluşturup siparişinizi Apple Watch üzerinden veriyorsunuz. İkinci siparişte kolaylık olabilir ancak yeni bir menü ve yeni bir adres istediğiniz zaman iPhone’u kullanmak zorundasınız.

İki farklı menü seçmek yok!

burger-king-apple-watch3

İkincisi uygulama üzerinden tek seferde sadece bir menü sipariş verebiliyorsunuz. Örneğin iki kişisiniz ve farklı menüler yemek istiyorsunuz ancak Apple Watch uygulamasında böyle bir seçenek yok. Ya ikiniz de aynı menüden yiyeceksiniz ya da sözde kolaylık sağlayan bu uygulamadan arkadaşınız için başa dönüp aynı işlemleri farklı menü için yapacaksınız. Bu durumda da siparişlerin farklı zamanlarda gelme olasılığı bulunuyor.

Kimse kullanmıyor!

Üçüncüsü uygulamayı kimse kullanmıyor. Sosyal medyayı incelediğimde kullanıcıların Apple Watch uygulaması ile Burger King’den bir sipariş verdiğini ve bunu paylaştığını görmedim. Aksine kullanıcıların birçoğu Yemeksepeti dururken şeklinde cümleler kurmuş durumda. Birçok mecrada haberi bulunuyor ancak geri dönüş ne yazıkki yok. Burada Burger King’in bu uygulama ile zaten satış gibi bir durumu amaçlamadığı belli ancak bilinirlik açısından da baltayı taşa vurdu.

Sonuç olarak Burger King, kullanıcıların kullanmayacağı bir yenilik yaptı. Hatta kullanan kullanıcıları da fıtık edecek bir yenilik diyebiliriz. Burger King, Apple Watch uygulamasını duyunca heyecanlanmıştım ancak reklam içeriklerin büyük çoğunlukta olması başta da belirttiğim gibi bu sonucu ortaya çıkararak beni hiç şaşırtmadı.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.