Cardboard için Yeni Kamera Uygulaması Duyuruldu!

Google tarafından çıkarılan uygulamada, 360 derece panoramik fotoğraflarınızı aynı zamanda duyabileceksiniz.

Teknoloji devi Google, Android telefonlar için 360 derece fotoğraf çekilmesini sağlayan yeni bir uygulama çıkardığını duyurdu. Yapılan açıklamada The Cardboard Camera adı verilen uygulama, 360 derece panaromik olarak çekilecek görüntüleri daha sonradan Cardboard VR gözlüğü ile 3 boyutlu şekilde görüntülenmesine de olanak sağlayacak. Bu uygulama, Android’in Photo Sphere Camera modunda olan ve çekilen karenin alt ve üst kısımlarını çekmeden, sadece panoramik bir şerit halinde resim çekilebilmesine olanak veriyor.

Bunu da Oku : Google Street View’e Cardboard Desteği Geldi!

Uygulamada ayrıca, olduğunuz yerde daire çizerek yaptığınız çekim sırasında ortam seslerini de kaydedebilme özelliği de bulunuyor. Örneğin, deniz kenarında 360 derece panoramik bir fotoğraf çektiniz, fotoğraf çekildiği anda çıkan dalga sesleri de uygulama tarafından kaydediliyor ve daha sonra o fotoğrafa  sesler eşliğinde bakabiliyorsunuz.Çektiğiniz fotoğrafları Google Street View VR aracılığıyla da 3 boyutlu olarak görüntüleyebilme şansına da sahipsiniz.

Uygulama şu an için sadece Android‘de bulunacak ancak iOS versiyonunun çıkmasına da kesin gözüyle bakılıyor. Ancak, Google Cardboard’un iPhone’lara uyumlu hale gelmesinin ise henüz mümkün olmayacağı düşünülürken, Google‘dan konuyla ilgili de herhangi bir açıklama gelmedi.

VR gözlükler konusunda önümüzdeki yıl büyük gelişimler olacağı tahmin edilirken Google’ın PlayStation VR, HTC Vive ve Oculus Rift ile olan yarışında öne geçmek için hangi uygulamaları devreye sokacağı da merakla bekleniyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.